Mapa Lubinusa
Gabinet zobaczyć będzie można w sobotnią Noc Muzeów. Ale także m.in. Celę Czarownic i zrekonstruowany apartament, w którym mieszkał Gorbaczow, który odwiedził Szczecin w 1988 r. Warto zajrzeć we wszystkie kąty, bo w połowie czerwca ma się rozpocząć półtoraroczny remont skrzydła północnego Zamku. A na dziedzińcu pokaz walk Drużyny Grodu Trzygłowa i koncert zespołu Bubliczki i spektakl teatru Ognia Lascar.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Zanim w sobotę zaczniemy to wszystko zwiedzać, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska pokazuje ?Gazecie? skarby, które w kierowanej przez nią instytucji są dla niej najcenniejsze.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
- Najważniejsza jest dla mnie Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, która dała początek powstania Gabinetu Lubinusa - mówi Barbara Igielska. - A teraz jeszcze otrzymaliśmy dofinansowanie na publikację naukową dotyczącą Lubinusa i na interaktywną mapę Lubinusa.
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego przygotowana została przez Eilharda Lubinusa w latach 1610-1618. - Uważa się ją dziś za jeden z najbardziej okazałych zabytków kartograficznych ówczesnej Europy, wykonano ją bardzo dokładnie i z wyjątkową artystyczną pieczołowitością - opowiada Igielska.- Autor spędził sporo czasu w terenie, odwiedzając liczne wsie i miasta Pomorza, dwukrotnie pokonując całe terytorium objęte badaniami.
Na zewnętrznej krawędzi mapy znajdują się panoramy 49 najważniejszych ówcześnie miejscowości. W trakcie wojny trzydziestoletniej oryginalne miedziane płyty zaginęły; odnaleziono je w 1756 r. w Stralsundzie i wykonano z nich w 1758 r. kolejne tłoczenie. Egzemplarz eksponowany w Zamku Książąt Pomorskich pochodzi z tego właśnie, wydania. - Jest on szczególnie cenny ze względu na doskonały stan zachowania - podkreśla pani dyrektor.
Wszystkie komentarze