Wzgórze Batowa
Wzgórze Batowa, gdzie mieściły się stanowiska obserwacyjne wojsk generała. Radziecki generał Paweł Batow, którego armia, wchodząca w skład 2 Frontu Białoruskiego zdobyła Szczecin, kierował operacją forsowania Odry w kwietniu 1945 roku.
Widoczne są ślady okopów i stanowisk. W 1975 roku postawiono w tym miejscu wysoki na 1,7 m kamień z mosiężną tablicą pamiątkową. Kamień obecnie jest przewrócony, brakuje na nim również tablicy.
Batow walczył podczas I wojny światowej, uczestniczył w wojnie domowej w Rosji w latach 1918-20 oraz w hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936-37. Brał też udział w napaści Związku Radzieckiego na Finlandię w latach 1939-1940. W pierwszym okresie wojny niemiecko-radzieckiej dowodził korpusem, a następnie 3. Armią pod Moskwą. Podczas bitwy stalingradzkiej objął dowodzenie 65. Armią i wraz z nią przeszedł cały szlak wojenny od Odry do wyspy Rugii. W 1943 r. bił się m.in. pod Kurskiem, latem 1944 na Białorusi. W marcu 1945 r. jego armia zdobyła Gdańsk, a potem została przerzucona pod Szczecin. Po sforsowaniu Odry wojska Batowa zdobywały północno-wschodnie Niemcy.
Po wojnie dowodził Północną Grupą Wojsk Radzieckich, a od 1962 do 1965 r. był szefem Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych państw Układu Warszawskiego. Wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, został honorowym obywatelem Gdańska i Szczecina. Autor przetłumaczonych na polski pamiętników wojennych "W marszu i w boju" oraz sprawozdania z walk pod Szczecinem i w Niemczech "Operacja Odra".
Andrzej Kraśnicki jr
Andrzej Kraśnicki jr
Na wzgórze łatwo jest trafić. Jadąc od strony Podjuch skręcamy w szosę po lewej zaraz po przejechaniu pod wiaduktem autostrady A6. Wzgórze ze stromymi skarpami jest widoczne po prawej strony. Trzeba tylko znaleźć dogodne miejsce do wspinaczki (od strony szosy)
Poniżej link do filmu pokazującego widoki ze szczecińskich wzgórz
Wszystkie komentarze