Czelin (20 km)
Po wjechaniu do wsi, trzymając się głównej drogi, objeżdżamy centrum miejscowości mając je po prawej stronie. Kiedyś urzędowali tu pogranicznicy. Pozostały po nich biało-czerwone słupy przy furtce i bramie oraz niski budynek, pod którym jest schron (wciąż kieruje do niego stosowny napis).
Andrzej Kraśnicki jr
Czelin
Naszym celem jest położony 100 metrów dalej skwer na skraju stromej skarpy schodzącej wprost do Odry. Najpierw widzimy ławy i tablice informacyjne, a po chwili wyłania się stojący na niższym tarasie kamienny słup, nieco przypominający komin. To odsłonięty 5 października 1968 r., pomnik zaprojektowany przez szczecińską rzeźbiarkę, Annę Paszkiewicz.
Andrzej Kraśnicki jr
Upamiętnia od historyczne wydarzenie z 27 lutego 1945 roku, kiedy to żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego Wojska Polskiego ustawili nad Odrą pierwszy nad tą rzeką, polski słup graniczny. Dokonali tego podporucznik Władysław Cieślak, podporucznik Stefan Kobek, sierżant Kamiński, plutonowy Henryk Leopold Kalinowski, plutonowy Zenobiusz Janicki.
Pod słupem żołnierze zakopali butelkę z meldunkiem o tym co zrobili. Dokument jest obecnie w Muzeum Wojska Polskiego. Jego kopia umieszczona została na jednej z tablic informacyjnych, które stoją w rejonie pomnika. Żołnierze w pierwszej kolejności odnotowali nazwiska poległych w tym rejonie kolegów, a także tych, którzy zostali ciężko ranni.
Andrzej Kraśnicki jr
Na lewo od pomnika, wśród drzew, odnajdziemy jeszcze jedną pamiątkę. To odsłonięty w 1960 roku obelisk w kształcie granicznego słupa. Pierwotnie stał w miejscu, gdzie osiem lat później stanął bardziej okazały pomnik.
Andrzej Kraśnicki jr
Obelisk jest tuż przy drodze prowadzącej do Odry i kończącej się żółtą tablicą z napisem "Granica państwa". To bardzo malowniczy, fotogeniczny teren, warto tu spędzić dłuższą chwilę.
Andrzej Kraśnicki jr
Andrzej Kraśnicki jr
Andrzej Kraśnicki jr
Andrzej Kraśnicki jr
Wszystkie komentarze