Cztery dni, ponad 40 wydarzeń, około 40 gości, m.in. Marian Dziędziel, Mariusz Szczygieł, Paweł P. Reszka, Zygmunt Miłoszewski, prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek.
Do niedzieli w Darłowie trwa Festiwal Media i Sztuka. Założeniem, które stało u podstaw festiwalu, pięć lat temu, było stworzenie w czasie wakacji miejsca do spotkań, dyskusji i wymiany opinii na ważne tematy kulturalno-społeczne, z osobami, które na co dzień zarówno tworzą, jak i opisują polską rzeczywistość.
***
Program tegoroczny to blisko 40 wydarzeń, w których weźmie udział ponad 40 gości. O współczesnej migracji rozmawiać będą m.in. poeta Jarosław Mikołajewski, autor literackiego reportażu ''Wielki przypływ'', w którym opisuje włoską wyspę Lampedusę i Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (piątek, Hala Festiwalowa, godz. 15).
Bodnar będzie też mówił ''Po co nam Konstytucja'' w sobotę o godz. 18.
Marian Dziędziel jest ulubionym aktorem Wojtka Smarzowskiego, u którego zagrał m.in. w ''Weselu'', ''Domu Złym'', ''Drogówce''.
W młodości mówił tylko po śląsku. Kulisy jego kariery, która rozbłysła w jego dojrzałym wieku, poznać można będzie podczas spotkania, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, w Hali Festiwalowej w piątek o godz. 13. Jego gościem będzie też reżyserka Kinga Dębska, autorka filmu ''Moje córki krowy'', wzruszającej i zabawnej historii dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji, umierania rodziców (w roli ojca Marian Dziędziel), są zmuszone współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. O godz. 19 w kinie Bajka projekcja tego tytułu.
***
Nie zabraknie kryminalnego akcentu. W spotkaniu polskich mistrzów gatunku wezmą udział Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski, który napisał ''Arenę szczurów''. Akcja całej powieści rozgrywa się w nadmorskim, tużpowojennym Darłowie. W sobotę o godz. 12 w hali panów odpyta Tomasz Sekielski.
Dziennikarz Cezary Łazarewicz to rodowity darłowianin, który był jednym z pomysłodawców festiwalu. W ostatnim roku głośno było o jego zbierającej bardzo dobre recenzje książce ''Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka''. O reportażu o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80. opowie w sobotę o godz. 14, w hali.
W piątek w samo południe w hali Łazarewicz wysłucha ''Spowiedzi emigranta'', czyli Czesława Mozila, polskiego muzyka, który wychował się w Danii.
***
Program festiwalu zaprasza też na spotkania z wybitnymi reporterami.
W najnowszej książce ''Projekt: Prawda'' Mariusz Szczygieł pytał ludzi o ich prawdy (sobota, godz. 15). Zajmująca się tematyką kryminalną Justyna Kopińska opowie o swoim reporterskim zbiorze ''Polska odwraca oczy'' (godz. 16).
Pod przewrotnym tytułem ''Tu mieszka miłość'' Katarzyna Surmiak-Domańska opisała Ku Klux Klan, spotkanie z nią w niedzielę o godz. 12. -Ten reportaż to wstrząsające studium małego miasteczka Harrison w Arizonie, które dziś jest mekką amerykańskiego Ku Klux Klanu- mówił po lekturze tej książki reżyser Marcin Koszałka. -Pod pozorem miłości do drugiej osoby i do Chrystusa członkowie organizacji ''reklamują'' rasizm w nowoczesnej formie, a nie tej kojarzonej z płonącymi krzyżami. Na podstawie historii tego miasteczka Surmiak-Domańska opowiada o współczesnym świecie i o tym, co nas czeka.
Wreszcie w niedzielę o godz. 14 Paweł P. Reszka i ''Diabeł i tabliczka czekolady'', za którą ten specjalista od reportażu społecznego dostał w tym roku Nagrodę Kapuścińskiego.
-Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga, jest chirurgiem mentalności. W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego? -napisał o tej książce Mariusz Szczygieł.
Z Darłowa nadawać będzie ''Szkło kontaktowe'', w piątek oraz sobotę o godz. 22.
***
Muzyczną gwiazdą tegorocznej VI edycji Festiwalu Media i Sztuka będzie Małgorzata Ostrowska, znana z zespołu Lombard. Koncert w sobotę rozpocznie się w Hali Festiwalowej o godz. 21.30.
W niedzielę, w ostatni dzień festiwalu zaplanowano benefis felietonisty Michała Ogórka, z udziałem m.in. językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, aktora Wojciecha Pszoniaka i satyryka rysownika Henryka Sawki. O godz. 18.
Na wydarzenia Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie wstęp jest wolny.
Więcej na www.mediaisztuka.darlowo.pl
Wszystkie komentarze