Trochę historii
Po przeszkoleniu wojskowym wyruszamy na misję. Znów leśną drogą. Do pierwszego bunkra, przed którym poznajemy historię Podziemnego Miasta.
Kompleks składa się z siedmiu żelbetowych bunkrów, których budowa rozpoczęła się w1936 roku po to, by bronić morskiej bazy Kriegsmarine. Niemieckie dowództwo postanowiło wybudować baterię artylerii nabrzeżnej, która miała być wyposażona w działa 15 cm.
Od 1941 roku Bateria Vineta była obiektem, w którym szkolili się artylerzyści lądowi. W marcu 1945 roku bateria wspierała ogniem oddziały niemieckie broniące przesmyku Dziwnów- Dziwnówek.
5 maja 1945 kompleks przejęli Rosjanie by w grudniu oddać go Polakom (po zdemontowaniu wszystkiego, co w bunkrach było cenne). Kompleks został zajęty przez sowietów już 5 maja 1945 roku.
Polskie wojsko nie miało pomysłu jak teren wykorzystać. W końcu powstało tu Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Marynarki Wojennej. Później ? SD Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
W 1965 roku wszystkie schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli. Zmodernizowano także wyposażenie schronów lokując w nich kolejno: centralę telefoniczną, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno, Obiekt Obrony Przeciwchemicznej. Powstało w pełni autonomiczne ?podziemne miasto".
Wszystkie komentarze