- pl. Żołnierza Polskiego 11/1, 18.00-0.00
Wystawa promująca wydanie teki grafik "Szczecin - Port i rzeka"
Maciej Woltman - Port i rzeka - tempera jajowa (2016-2017)
Chcemy odnowić i ożywić cenną tradycję szczecińskiego malarstwa (marynistycznego). Kolejne wydawane przez nas teczki zawierają limitowane serie malarskie i graficzne przygotowane w technice Giclée. Przedstawiają współczesne miasto sportretowane przez lokalnych twórców - miasto przetworzone przez ich doświadczenie i biografię, ale także miasto osadzone w artystycznej historii Odry i Zalewu Szczecińskiego.
Otwarcie wystawy i spotkanie z autorem o godzinie 18.00.
- Związek Polskich Artystów Plastyków
- ul. Koński Kierat 14, 18.00-23.00
Wystawa międzynarodowa Malarstwo Instalacje Obiekty
Suzan Schutan, Dennis Beach (USA), Terri Brooks, Yolanda Hartsuiker (Holandia), Deb Covell (Wielka Brytania), Robert Dunne (Irlandia), Chris Packer, Billy Grunner (Australia), Arjen Geurts (Holandia), Marzena Paczkowska, Oliwia Hildebrandt, Urszula Ślusarczyk (Polska), Sarah Keighery (Australia), Sylvia Kovjenic, Ljubomir Vucinic (Serbia), Fasang Nava-aran (Tajlandia), Steffen Schiemann (Niemcy).
Prezentowaną grupę artystyczną łączy wspólne zainteresowanie sztuką współczesną, non-objective oraz potrzeby związane z kreowaniem przestrzeni za pomocą koloru w postaci malarskich obiektów i instalacji. Artyści zostali wyłonieni z grupy Painting Arrangement Space (P.A.S.), powstałej w 2010 roku. Skupia ona twórcze osobowości, których zainteresowania uwzględniają następujące zjawiska: minimalizm, arte povera, shaped paintings, site-specific, environment, sztuka efemeryczna i interaktywna. Założeniem prezentacji jest pokazanie, jak we współczesnej sztuce kształtuje się kreacja instalacji i obiektów na świecie, a czego korzenie wywodzą się z malarstwa. Całość prezentacji stanowić może pewnego rodzaju prowokację do zastanowienia się nad potrzebą estetyki w sztuce.
- ul. Koński Kierat 17/1, 18.00-22.00
Emanacje Artura Trojanowskiego
Open Gallery Moniki Krupowicz zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa uznanego i cenionego w Polsce i za granicą artysty - Artura Trojanowskiego (na zdjęciu jedna z jego prac). Wśród wystawianych prac znajdą się wybrane najnowsze obrazy z cyklu Emanacje, który przyniósł malarzowi uznanie krytyków i miłośników sztuki. Tego dnia Open Gallery zaprasza w godzinach 18.00-22.00. Wystawę będzie można oglądać jeszcze do końca maja.
Tworzenie obrazów do cyklu Trojanowski zaczyna od obserwacji miejsc, z których każde zawiera inny ładunek energetyczny. Dzięki artystycznej wnikliwości wyczuwa ich wibracje i określa barwy, a następnie przenosi na płótno w formie płaskich powidoków, migoczących plam o zatartych granicach. Prace z cyklu Emanacje prezentują pejzaże, które można określić jako osobistą wizję atmosfery krajobrazu, jakiej nadano formę stanów energetycznych - wyjaśnia Monika Krupowicz, właścicielka Open Gallery i kuratorka wystawy.
Artur Trojanowski należy do grona twórców kształtujących obecnie polskie malarstwo współczesne. Jego prace wystawiane były w prestiżowych instytucjach kulturalnych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Danii, Francji i Niemczech. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Wystawa prac Joanny Sarapaty
Miejsce wydarzenia: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
Podczas wystawy artystka zaprezentuje akty kobiece malowane na płótnie oraz - premierowo - powstałe wcześniej obrazy w technice Art Printów w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji. Wystawę wzbogacą prace artystki z prywatnej kolekcji dr n. med Andrzeja Dymytrzaka.
Joanna Sarapata - absolwentka paryskiej École nationale supérieure des beaux-arts. Do archiwum szkoły przyjęto jedenaście jej obrazów. W dorobku artystki znajdują się realizacje z zakresu malarstwa, grafiki, sztuki plakatu i scenografii. Swoje prace wystawia od 1987 r., między innymi we Francji, gdzie przez blisko dwadzieścia lat mieszkała i tworzyła, w Hiszpanii, w której była przez sześć następnych lat, a także w Monako, Niemczech, USA i Szwajcarii. Od 1998 r. dzieła Joanny Sarapaty można oglądać również w Polsce. Oprócz malarstwa zajmuje się scenografią i plakatem. W 1996 r. zdobyła główną nagrodę w konkursie na plakat, organizowanym przez Operę Paryską. Głównym tematem jej malarstwa jest akt kobiecy. Od maja 2015 r. obrazy artystki są prezentowane w Polsce wyłącznie w Galerii Quadrilion w Warszawie. Joanna Sarapata współpracuje z hiszpańskim architektem Ricardo Bofillem, który umieści jej prace w galerii aktów kobiecych, powstającej w prestiżowej moskiewskiej rezydencji. Jej obrazy zawisną obok najwybitniejszych światowych twórców.
Wśród miłośników jej prac znajduje się wiele znanych osób, między innymi José Carreras, Plácido Domingo, Elton John, Patricia Picasso, John Rajd, Scott Bromley (architekt Studio 54), Rami Grumach, Rosemarie di Sapio z "The Times Magazine", Rossy de Palma, Małgorzata Bela, Gene Gutowski i Jolanta Kwaśniewska.
Wystawa prac Grzegorza Gruzy
Miejsce wydarzenia: Pavilion N*1, al. Papieża Jana Pawła II 1
ART ORIENT EXPRESS BY GRZEGORZ GRUZA II. Galeria Orient nabiera tempa. Ponownie miłośników sztuki aktualnej zaprasza w malarską podróż legendarnym środkiem transportu, jakim jest Orient Express. Za sterami lokomotywy zasiądzie młody, zdolny artysta, Grzegorz Gruza. To właśnie jego twórczość zabierze nas w niezapomnianą podróż po najskrytszych zakamarkach Pragi, Warszawy, Odessy. Najdłuższy przystanek odbędziemy w upalnej Hawanie. Dzięki wielkoformatowym pracom przespacerujemy się, podziwiając zabytkowe kamienice, wąskie uliczki, stare auta, poczujemy miejski zgiełk, zapach ropy i wyścigi motocrossowe. Grzegorz Gruza jest szczególnym artystą dla Galerii Orient, gdyż to właśnie jego prace pojawiły się jako pierwsze na początku działalności na ścianach galerii w budynku przy ul. Małopolskiej 5. Artysta pochodzi z Dęblina. Urodzony w 1980 roku. Od ponad piętnastu lat związany z Poznaniem, gdzie mieszka i pracuje. W swojej pracowni tworzy m.in. malarstwo i rysunek. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat prestiżowych konkursów, plenerów. Ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do swoich prac autorskich używa oleju, akrylu i tuszu. Jego twórczość słynie z grubych, zdecydowanych męskich pociągnięć pędzlem, dzięki czemu jego prace są ekspresyjne, dynamiczne, zapamiętywalne. W swoich dziełach łączy realizm z abstrakcją. Inspiracje czerpie z podróży, ludzkich emocji, chwili, światła i muzyki. Jak sam mówi, uprawia malarstwo gestu, tylko płótno wie, co tak naprawdę kryje się w jego głowie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, instytucjach państwowych, zarówno w kraju jak i za granicą.
- Antykwariat Marek Wyłupek
- ul. Koński Kierat 12, 16.00-22.00
Malarstwo przedwojennego Pomorza i Szczecina wystawione wspólnie z Klubem kolekcjonerów malarstwa i sztuki dawnej, m.in. Hartig, Dekkert, Modrow, Lang-Wollin, Wosidllo, Parlow i inni.
Wszystkie komentarze