Trzeba zrobić wszystko, aby zatrzymać w Szczecinie absolwentów szkół średnich i uczelni. I większy nacisk położyć na promocję miasta, aby przyciągnąć ludzi z innych regionów - mówią przedstawiciele szczecińskich firm IT.
Gdy firma X czy Y ogłasza, że wprowadza na rynek nowe urządzenie lub oprogramowanie, w jednym ze szczecińskich biurowców już dawno mają je rozłożone na czynniki pierwsze.
Zaczynały od najprostszych zadań. Teraz mają wpływ na system pracy w Hiszpanii czy Szwecji. W Szczecinie powstają rozwiązania wprowadzane w wielu krajach.
Samochód sterowany myślami? Takie oprogramowanie powstaje właśnie w Szczecinie. - To wspaniałe miasto do mieszkania i do pracy w firmach, o których istnieniu często mało kto wie. Musi jednak położyć większy nacisk na własną promocję na zewnątrz -...
- Działamy jak jednostki specjalne. Dostajemy sygnał, wsiadamy w busa i jedziemy do innego kraju wykonać zlecenie, a po kilku dniach możemy być już na farmie oddalonej o kilkaset kilometrów - mówi Marcin Majdzik z LM Wind Power.
Niemal co trzeci pracownik w północnej Polsce w ostatnim półroczu zmienił pracę - wynika z najnowszego badania Monitor Rynku Pracy prowadzonego przez Randstad Polska. Rotacji na taką skalę u nas jeszcze nie było.
Już nie tylko specjalistów w swojej dziedzinie, ale także osób, które, posiadając fachową wiedzę, potrafią jednocześnie pokierować zespołem - pracowników z takimi umiejętnościami coraz częściej potrzebują zachodniopomorskie firmy. I zazwyczaj same...
Rynek w Zachodniopomorskiem jest tak wyssany z pracowników produkcyjnych, że niekiedy wystarczy jedynie chęć do pracy i nauki, by dostać etat. Cały czas za mało osób z kwalifikacjami technicznymi opuszcza szkoły.
Nowa szkoła zawodowa to inicjatywa szczecińskiej Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. W maju tego roku ruszy budowa.
Poszukiwani są ślusarze, fryzjerzy, sprzedawcy, operatorzy konkretnych maszyn czy też mechanicy. O wykształcenie łatwo, a szkoły zawodowe to dziś zupełnie inne placówki niż pogardzane przez lata miejsca, którymi straszono szkolnych obiboków.
Nawet kusząca oferta lepszej pracy nie przekonuje do wyprowadzki ze Szczecina. Nie palimy się też do wysłania dzieci na studia do innego miasta. Tylko, czy studia są dziś potrzebne, by mieć dobrą pracę?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.