Styczeń
Tadeusz Siwiec
ARCHIWUM PRYWATNE
Morski żeglarz regatowy, komandor Marynarki Wojennej RP w stanie spoczynku, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. Urodził się 13 października 1929 r. w Karmanowicach. Ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni i związał się z Marynarką Wojenną. Współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej "KOTWICA" w Gdyni. Po przeprowadzce do Szczecina współtworzył Oddział JKMW "KOTWICA" w Świnoujściu oraz reaktywował Yacht Klub Polski w Szczecinie. Wielokrotny mistrz Polski. Jako kapitan prowadził ponad 50 rejsów pełnomorskich. Zmarł 4 stycznia.
Prof. dr hab. n med. Stanisław Zieliński
PUM.EDU.PL
Lekarz, transplantolog, wybitny chirurg, twórca zachodniopomorskiej szkoły chirurgii transplantologicznej. Dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu trzustki i pierwszych na terenie Pomorza Zachodniego przeszczepów nerek i wątroby. Urodził się w 1929 r. w Kobryniu. Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie ukończył w 1954 r. Profesorem był od 1996 r. Długoletni kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, prorektor ds. klinicznych PAM w latach 1981-1984. Miał 88 lat. Zmarł 10 stycznia.
Sławomir Pajor
CEZARY ASZKIEŁOWICZ
Prezydent Stargardu od 2002 roku. Pierwszy raz kandydował na to stanowisko ze wsparciem PiS. Potem związał się z PO i z poparciem tej partii wygrał ostatnie wybory samorządowe w 2014 r. Otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Zmarł 18 stycznia.
Dr Ryszard Czyszkiewicz
TVP Szczecin
Wieloletni współpracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, inicjator i prezes Szczecińskiego Towarzystwa Socjologicznego. W latach 1993 - 1999 sprawował funkcję Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przez 26 lat był wykładowcą uniwersyteckim. Zmarł 21 stycznia.
Prof. Władysław Łosiński
SNAP.ORG.PL
Archeolog, mediewista, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Urodził się w 1935 r. w Poznaniu. W 1957 r. ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od 1959 r. był pracownikiem Instytutu Kultury Materialnej PAN. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 1993 r. Kierował pracami archeologicznymi w okolicach Kołobrzegu, w Kędrzynie, Gołańczy Pomorskiej, Bardach, Skroniu i Świelubiu oraz w Szczecinie. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 22 stycznia.
Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Galor
INSTYTUT SOCJOLOGII US
Socjolog, który przez lata współpracował z Uniwersytetem Szczecińskim. W 1976 r. ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 r. habilitował się na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Był profesorem US oraz Międzynarodowej Akademii Nauk. Specjalizował się w socjologii gospodarki, socjologii marginalizacji i socjologii ogólnej. Zmarł 27 stycznia.
Wszystkie komentarze