Więcej
  Komentarze
  To tylko przypadkowy zbieg okoliczności, że z tematu, który mielono za całkiem konkretne pieniądze od pierwszej kadencji prezydenta Krzystka, zostały same plewy w postaci kolorowych obrazków? Nie ma zaś i prędko nie będzie ani spójnej wizji określającej rolę tego placu w przestrzeni miejskiej, ani sensownej koncepcji jego zagospodarowania, ani zielonego pojęcia ile i z czego trzeba będzie na wszystko wyłożyć. Jest tylko bezmiar niekompetencji radnych, kolejny raz biorących się za majstrowanie przy czymś, na czym się kompletnie nie znają, nakręcanych wyłącznie chciejstwem i przekonaniem, że ich bezguście jest wyrocznią estetyczną w mieście.
  @ok-cham Czyli jesteś za powrotem do historycznej zabudowy placu, czy za skwerkiem z krzaczkami i drzewkami, czy może za lotniskiem z podziemnym garażem? A może jakieś kombo na przykład podziemny parking i historyzująca zabudowa albo drzewka w donicach na dachu garażu? Na razie dowiedziałem się, że magistrat to chciejstwo i bezguście. A co ty myślisz. Nie kpię. To co ty chciałbyś widzieć w tym miejscu jest ważne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @mw.61 Ja jestem za powrotem do historycznej zabudowy placu. Jak i wszędzie w śródmieściu gdzie się tylko da. Może to nawet dobrze, że do tej pory nic tam nie zrobiono, byłaby druga Brama Portowa. W ogóle nie rozumiem retoryki osób sprzeciwiających się rekonstrukcjom. Odtworzenie kamienicy to "oszukiwanie historii", ale postawienie leningrada na Bramie Portowej w 2012 oszukiwaniem historii oczywiście nie było
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @vonmak Zrekonstruuj tramwaj ciągniony przez konie i kocie łby. Przecież wszystko 100 lat temu było lepsze niż teraz. Na diabła parkingowce, łazienki w domach zamiast łaźni publicznych, ledowe oświetlenie zamiast gustowny gazowych lamp. Skansen rządzi! Szczytem cywilizacji ma być cofnięcie o 100 lat!
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @mw.61 W pierwszym rzędzie chciałbym pozbyć się klocka po Polmozbycie oraz przyległych do niego pawilonów i warsztatów przy Końskim Kieracie i Mariackiej. Nowa zabudowa może całkiem spokojnie być nowoczesna, ale zharmonizowana z charakterem budynków wokół, zarówno tych przed jak i powojennych, bez silenia się na rekonstrukcję "zabytków" czy naśladowanie sztuki prymitywnej z Podzamcza. Urządzania tam centralnego, podziemnego parkingu ma wątpliwe uzasadnienie ekonomiczne, ale kto bogatemu zabroni? Moim zdaniem, bezcelowe jest zaczynanie wszystkiego od ubrania placu w nową, betonowo-kamienną jesionkę, która ładna będzie tylko na wizualizacjach. Dużo więcej dałoby przeprowadzenie renowacji z prawdziwego zdarzenia i uruchomienie zabytkowej fontanny.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @George White Ale ja cały czas mówię, że chodzi o odtworzenie historycznej zabudowy z adaptacją do współczesnych standardów. Miasta, które to robią jakoś nie mają problemów z godzeniem historii ze współczesnością. Chyba nie śmieje się Pan ze studentów, którzy zamiast notować na tabletach robią to w tradycyjnych zeszytach, że cofają się do glinianych tabliczek
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Odtworzyć przedwojenny wygląd Polmozbytu i odtworzyć sąsiednie pierzeje
  @vonmak Ogarniasz, że to prywatny budynek? Ogarniasz, że obok stoją bloki socjalistyczne i z lat 80-tych? Ogarniasz, że ten teren był wtedy tak zabudowany przypadkowymi kamieniczkami, że wyglądał jak slamsy? Że Katedry praktycznie nie było widać, bo z każdej strony miały przylepione dostawki i dobudówki? Zanim zaproponujesz "budujmy, bo mam wizję" może byś najpierw przedstawił jakąkolwiek sensowną koncepcję tego terenu? Bo aleja kwiatowa obok to właśnie przykład takiej bezmyślnego wizjonerstwa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @George White Tylko, że w przypadku remontu Alei Kwiatowej nikt ani nie myślał o odtwarzaniu wyglądu sprzed 90 - ciu lat, wręcz przeciwnie postawiono na pseudonowoczesność (to są jeszcze kompleksy postkomunistyczne) Tak jak już mówiłem - pod terminem REKONSTRUKCJA nie rozumuję odtwarzania wszystkiego identycznie, włącznie z kiblami na półpiętrach i piecami. Chodzi o odtwarzanie konstrukcji budynków, rozkładu pomieszczeń i fasad, podczas gdy wnętrza całkowicie dostosowane do współczesnych standardów. Uprzedzę argument o oficynach, bo chociaż by Calbud stawiając kamienicę na Swarożyca postawił jeszcze dwie linie oficyn i mieszkania zeszły jak na pniu. A status własnościowy Polmozbytu znany jest wszystkim. Jednak na zachodzie Europy udało się dogadać z prywaciarzami w ramach partnerstwa prywatno-publicznego
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Uważam, że ten plac jest za duży. Podziemny parking jest jak najbardziej potrzebny, najlepiej w połączeniu z zabudową pierzei od ul. Grodzkiej. Może jakaś instytucja powiązana z szeroko rozumianą kulturą? Sąsiedztwo Akademii Sztuki zobowiązuje. Mogłoby w tym miejscu powstać artystyczne centrum miast. Zresztą ktoś chyba już taki pomysł rzucił. Zieleń owszem ale w mniejszym wymiarze i uporządkowana a nie naśladująca żywioł z parku Żeromskiego.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Jakim prawem Pan Bondar, jako urzędnik państwowy formułuje krytyczne opinie nt. prywatnej firmy projektowej? O ile mnie pamięć nie zawodzi miasto postanowiło poprawiać projekt jednego biura zlecając to drugiemu, co skutkować mogło naruszeniem praw autorskich - dlatego zwolniło się stanowisko architekta miasta. W tekście artykułu jest masa BUJD nt. rzekomego "braku akceptacji społecznej", ani jedno zdanie dziennikarza nie tłumaczy rzetelnie, jakim cudem najpierw wydawano pieniądze na parking podziemny a później na dokładnie odwrócony projekt... prawda jest jednak skrajnie niemedialna... ważne, że ktoś dostanie zlecenie na bodaj CZWARTY projekt... Pan Bodnar mógłby zamiast uwag podać, ile miasto zmarnowało pieniędzy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  10