Jeszcze przed wyborami poprosiliśmy kandydatów na prezydenta Szczecina o udzielenie odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących Szczecina. Przypominamy odpowiedzi Piotra Krzystka:
Czy po wygranych wyborach zamierza Pan kontynuować strategię FG 2050?
Tak. Marka Floating Garden wykreowana na potrzeby marketingu miasta, jest mocno osadzana w tożsamości Szczecina - zielonego, przestrzennego, otwartego, miasta nad wodą, data 2050 ma charakter symboliczny, pokazuje, że myślimy o naszym mieście długofalowo. FG2050 firmuje przedsięwzięcia, które już się dzieją: bulwary, marina na wsypie grodzkiej, ekologiczne tramwaje itd.
Co z uchwałą w sprawie in vitro?
Sytuacja nie zmieniła się, do dziś nikt nie chce podpisać się pod uchwałą i przyznać do jej autorstwa. To nie pozwala na dalsze prace nad tymi dokumentami, niezależnie od tego uważam, że finansowanie in vitro należy do rządu.
Czy zwiększy pan budżet obywatelski? Kiedy i do jakiej kwoty?
Przyszłoroczny budżet partycypacyjny pozostanie na poziomie 10 mln, 5 mln dla Rad Osiedli i 5 mln w ramach budżetu obywatelskiego. Kwota kolejnych edycji na pewno nie będzie niższa, a jej podwyższenie będzie zależało od możliwości finansowych miasta.
Czy za prawidłowo wykonaną pracę prezesi spółek będą otrzymywać nagrody? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
Za prawidłowo wykonaną pracę prezesi spółek otrzymują pensję. Właściciel ma prawo po wykonaniu roku obrotowego przyznać nagrodę, która jest uzależniona od wyników.
Jaka jest przyszłość strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum? Czy należy zlikwidować lub znacząco podwyższyć ceny abonamentów dla kierowców którzy nie są mieszkańcami ulic objętych SPP. Czy strefę należy pomniejszać czy powiększać?
Kwoty abonamentów proponuję pozostawić bez zmian, mieszkańcy i kierowcy przyzwyczaili się do nowych zasad. Ew zmiany granicy strefy będą zależały od wniosków mieszkańców. Do urzędu wpływają prośby o stworzenie lub ograniczać strefy w rożnych częściach miasta, będziemy je konsultować.
Czy należy ograniczać ruch w ścisłym centrum oferując w zamian system parkingów Park and Ride na obrzeżach śródmieścia i miasta?
Takie działanie zostało wpisane do programu Szczecin 2020, po konsultacjach z mieszkańcami. Proponuję systemy parkingów aby powstawały przy węzłach komunikacyjnych.
Czy należy przygotowywać kolejne tereny pod inwestycje przemysłowe, jeżeli tak, to jaki obszar - gdzie i jak duży, w jaki sposób sfinansować inwestycję?
Tak, uważam że doskonałe tereny pod inwestycje przemysłowe znajdują się nad wodą na północy Szczecina. W programie Szczecin 2020 przewidujemy powstanie Morskiej Strefy Przemysłowej oraz Strefy Północ. Dodatkowo dla małych i średnich firm program zakłada stworzenie strefy przedsiębiorczości Park ''Dąbie'' -w celu tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości, oraz wsparcia biznesu lokalnego.
Z czego w bogatej ofercie kulturalnej Szczecina korzysta Pan najchętniej?
Lubię teatr, często jestem w Teatrze Polskim, bywam we Współczesnym. Od lat regularnie bywam w Filharmonii.
Stadion dla Szczecina: nowy w Dąbiu, modernizacja istniejącego, Nowy na ul Twardowskiego? A może jeszcze inna koncepcja?
Rozpoczęliśmy gruntowną modernizację obiektu na Twardowskiego.
Czy Szczecin w dalszym ciągu powinien być gospodarzem finału TSR?
Szczecin nie tylko powinien ale będzie gospodarzem TSR. Przypominam o przyszłorocznych Baltic Tallships Regatta, które zakończą się w Szczecinie i finale TSR w 2017 roku.
Wszystkie komentarze