Po raz pierwszy w księgarniach
Książka 'Polica w walce o zabytki' to drugie wydanie pozycji, która po raz pierwszy ukazała się w 2011. Wydanie drugie jest bogatsze o 200 stron (liczy niemal 600 stron). Od tamtego czasu udało się odnaleźć kilka zabytków, które w pierwszej książce widniały jako zaginione lub skradzione. Nowością jest też to, że drugie wydanie będzie dostępne w ciągu kilku dni w szczecińskich księgarniach (pierwsza książka trafiła przede wszystkim do komend policji, nie była ogólnie dostępna). Ma kosztować około 50 zł.
Pierwsza część książki to zbiór wszystkich zagadnień prawnych związanych z poszukiwaniem zabytków. To delikatna materia. W kraju (także i w naszym regionie) nie brakuje amatorów-poszukiwaczy skarbów. - Tworzenie własnych, błędnych wykładni prawa i upublicznianie ich szanowanych periodykach powoduje dużą dezinformację w środowisku policyjnym, jak i wśród samych poszukiwaczy - tłumaczy Marek Łuczak.
W książce sporo miejsca poświęcono też technikom zabezpieczenia zabytków przed kradzieżą. Ostatnia część publikacji to katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych w naszym regonie po 1945 roku.
- To wspaniale, że mamy w tej trudnej dziedzinie sprzymierzeńca w policji - mówił o autorze, podczas poniedziałkowej prezentacji książki Tomasz Wolender, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Według nadinsp. Wojciecha Olbrysia, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, książka zainteresuje wszystkie osoby zawodowo, a także hobbystycznie związane z zabytkami i dziełami sztuki.
Książka ukazała się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiemu i szczecińskiemu Urzędowi Miasta.
A oto przykłady zaginionych bądź skradzionych dzieł sztuki i zabytków.
Wszystkie komentarze