Mateusz Skalnicki-Kirpsza
1 z 11
Przygotowania do rekonstrukcji
Na ogrodzeniu stoczni rozwieszono transparenty min. z hasłami ''Nie będę płakać po Jaruzelskim'' i ''Jaruzelski morderca''.

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
2 z 11
Pogadanka i piosenki
Zanim wszystko się zaczęło, Agnieszka Kuchcińska Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy opowiedziała o wydarzeniach z grudnia 1981 roku, kiedy to doszło do pacyfikacji strajku w szczecińskiej stoczni. Były też piosenki z tamtego okresu - ''Za czym kolejka ta stoi'', ''Wejdą, nie wejdą''.
Mateusz Skalnicki-Kirpsza
3 z 11
Strajk generalny
Widowisko rozpoczęło się kilka minut po godz. 12. Grupa stoczniowców weszła na teren zakładu. Stanęli za bramą główną. Wywiesili na niej transparent z napisem ''Strajk generalny''. W nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r., dwa dni po wprowadzeniu stanu wojennego, na terenie stoczni znajdowało się około 9 tys. strajkujących.


Mateusz Skalnicki-Kirpsza
4 z 11
Nadjeżdża wojsko
W rekonstrukcji wzięło udział w sumie około 100 osób. Wszyscy w odpowiednich strojach - w mundurach, drelichach, kaskach. To Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i Drużyny Grodu Trzygłowa, studenci, uczniowie. Pomogła też zachodniopomorska policja.


Mateusz Skalnicki-Kirpsza
5 z 11
Historyczne przemówienia
Zanim rozpoczął się szturm na bramę główną stoczni, widzowie usłyszeli m.in. przemówienie płk. Henryka Szumskiego obiecującego, że jeśli wszyscy spokojnie opuszczą stocznię, to nikogo nie spotkają żadne konsekwencje.

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
6 z 11
Prysznic z lodowatej wody
Potem nastąpiły najbardziej widowiskowe punkty scenariusza. Na strajkujących stoczniowców polała się woda z armatek.

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
7 z 11
T-55 szturmuje bramę
Po tym zimnym prysznicu do ataku ruszył czołg T-55. Sforsował bramę stoczni (na potrzeby rekonstrukcji zbudowano jej atrapę z desek). Sprzęt i pojazdy dostarczyli kolekcjonerzy, a także policja.


Mateusz Skalnicki-Kirpsza
8 z 11
Czołg już na terenie stoczni
Rozpoczyna się starcie bezpośrednie. W 1981 roku Stocznię Szczecińską pacyfikowały cztery kompanie ZOMO i Ludowe Wojsko Polskie.

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
9 z 11
W ruch poszły pałki
Aktorzy dawali z siebie wszystko, aby widowisko wyglądało autentycznie.

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
10 z 11
A na koniec...
Widzowie mogli z bliska obejrzeć sprzęt i sfotografować się z aktorami. Można też było rozgrzać się przy koksownikach

Mateusz Skalnicki-Kirpsza
11 z 11
Organizatorzy wydarzeń
Rekonstrukcję zorganizowano w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Na uroczystości z okazji 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce zaprosił szczecinian Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski, IPN, NSZZ ''Solidarność'' Pomorza Zachodniego.

Wszystkie komentarze