Na dzisiejszych Wałach Chrobrego imponują nie tylko efektowne budynki, ale także tarasowe ukształtowanie terenu. Zawdzięczamy je Fortowi Leopolda, który przez prawie 150 lat strzegł miasta był w tym miejscu.
Prace przy fortu budowie ruszyły 1735 r., a zakończyły już w 1741 r. Był to zresztą ostatni element szczecińskiej twierdzy. Fort tworzył labirynt wałów, wzmacniających je murów, kazamat i fos. Kiedy w latach 70. XIX w. zapadła decyzja o likwidacji umocnień, ten mocno przekształcony teren, na którym różnica poziomów poszczególnych jego części sięgała nawet 17 metrów, stał się dla władz miasta nie lada wyzwaniem.
Potężne, trudne do wywiezienia gdzieś poza miasto masy ziemi i cegieł zostały wykorzystane podczas projektowania na początku XX w. wieku Tarasów Hakena - zespołu reprezentacyjnych budynków, które do dziś są wizytówką Szczecina. Na nielicznych zdjęciach z czasów budowy widać, że części obmurowań wałów fortu nie rozbierano. Oparto na nich część konstrukcji tarasów i budynków. Także taras przez obecnym gmachem Muzeum Narodowego założony został na wale pofortecznym.
Archiwum Urzędu Wojewódzkiego
archiwum Urzędu Wojewódzkiego
archiwum Urzędu Wojewódzkiego
archiwum Urzędu Wojewódzkiego
archiwum Urzędu Wojewódzkiego
Do dziś niewyjaśnioną zagadką pozostaje, w jakim stopniu podziemia obiektów przy Wałach Chrobrego zawierają pozostałości Fortu Leopolda i czy gdzieś jeszcze kryją się nieznane nam fragmenty i podziemne części tej potężnej budowli.
Na powierzchni też można znaleźć pozostałości po forcie. Wzniesienie z pomnikiem Adama Mickiewicza...
Andrzej Kraśnicki jr
....niecka w sąsiedztwie hotelu Park....
ŁUKASZ WĄDOŁOWSKI
pobliski pagórek z placem zabaw to także pozostałości ziemnych umocnień dawnego Szczecina.
MATEUSZ ŻEGLIŃSKI
Wszystkie komentarze