Orzeł w koronie
- Nie jestem naukowcem, więc nie mam metodycznych ograniczeń. ''Cuda na fasadach'' ułożyłem od bytów boskich do trywialnych, czyli bogowie, bestie i stwory, ludzie, zwierzęta, rośliny, rzeczy, słońce oraz scenki.
Kiedy wybrał motywy do publikacji, dalej nie było łatwo: - Płaskorzeźby trzeba podkreślić światłem, żeby żyły - tłumaczy. - Jeździłem do nich na rowerze od rana do wieczora, czatując na odpowiednie światło.
Przedstawił w książce przeszło 120 przykładów. Pracuje nad drugą częścią, która ma się ukazać w tym roku. - W drugiej pójdę ulicami i po kolei omówię budynki - zapowiada.
Jest historykiem z wykształcenia: - Uczyłem się czytać na książkach historycznych - wspomina. - Historia to dziś, tylko wcześniej. W historii wszystko znajdziesz, jak lubisz sztukę znajdziesz sztukę, jak lubisz politykę, znajdziesz politykę.
To autor książek ''Zachodniopomorskich tajemnic'', ''Nekropolie - zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski''. - Szukam czegoś, co inni przegapili - dodaje.
Orła w koronie przy ul. Śląskiej 38 chyba przegapiono. - Rzeźba miała duże szczęście, ponieważ pruskie orły były po II wojnie skuwane - pokazuje. Poleca zwrócić uwagę, jak pięknie zostało oddane upierzenia ptaka.
Wszystkie komentarze