Od piątku do 2 września odbywać się będzie Festiwal Ludzka Mozaika w Goleniowie - spotkanie artystów z mieszkańcami Goleniowa. Zacznie się widowiskiem "Bestseller. The Wall" - inscenizacją legendarnego albumu Pink Floyd.
- W spektaklu weźmie udział 400 osób, profesjonaliści, ale też uczniowie goleniowskich szkół oraz członkowie tutejszej społeczności. Ponad 200 dzieciaków zaśpiewa słynny refren "We don't need no education". To będzie największe widowisko w historii miasta - mówi Patryk Bednarski, rzecznik Teatru Brama w Goleniowie, organizator Festiwalu Ludzka Mozaika.
Będą wizualizacje i efekty specjalne. Widowisko rozpocznie się w piątek o godz. 21 przed Szkołą Podstawową nr 1 w Goleniowie.
Strefa kontaktu
"Strefę kontaktu" na festiwalu w sobotę o godz. 10.15 w Teatrze Letnim otworzy dyskusja - "Polska egzotyka", w której wezmą udział Jenny Crissey i Anastasiia Miedviedieva, aktorki Teatru Brama, z USA i Ukrainy oraz Czesław Mozil.
- To będzie dyskusja z przymrużeniem oka, co obcokrajowców może dziwić w całej polskiej kulturze - zapowiada Bednarski.
W środę na zakończenie Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia odbędzie się występ chicagowskiej grupy rockowej Hobbyist. Koncert poprzedzony zostanie kilkudniowymi warsztatami, na których młodzież będzie miała okazję napisać własne piosenki, teksty i zaprezentować przed szeroką publicznością (Teatr Letni, godz. 17).
- Codziennie będą się odbywały wieczory Mozaiki - dodaje rzecznik Teatru Brama. - Od godz. 21 na scenie Teatru Letniego każdej nocy inna kultura, inny kraj, będzie wieczór grecki, bałkański, polski, ukraiński, amerykański. Te wieczory będą przepełnione muzyką na żywo, warsztatami tradycyjnych tańców, pieśni.
Ghost Dance
W środę o godz. 20 w Teatrze Brama gospodarze pokażą swój najnowszy spektakl "Ghost Dance", spektakl został wyróżniony w Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The best OFF" organizowanym przez portal teatralny.pl oraz Kwartalnik Teatralny nietak!t. Z aktorami Bramy wystąpi zespół, który od wielu lat śpiewa polifoniczne pieśni korsykańskie - Tempus Fugit.
- Spektakl odwołuje się do historii Indian z Ameryki Północnej i do czasów, kiedy byli prześladowani w Stanach Zjednoczonych - mówi Patryk Bednarski. - Pod koniec tego procesu, kiedy ich kultura powoli umierała, postanowili przeprowadzić rytuał, który nazywali tańcem ducha, w którym ludzie w każdym wieku tańczyli razem dzień, czasem dwa dni, żeby wymodlić dla siebie lepsze czasy. Niestety, ten taniec został zakazany przez rząd amerykański i skończyło się to eksterminacją. Kilkaset osób zginęło pokojowo tańcząc, modląc się o nadejście lepszych czasów.
W czwartek w programie festiwalu spektakl "Wolność", który jest przygotowywany przez amerykański teatr Touchstone z Betlejem i Ośrodek Terapii Uzależnień Monar w Babigoszczy. - To będzie całkowicie autorska wypowiedź pacjentów Monaru i dla zdecydowanej większości pierwsze dotknięcie teatru. Pierwszy raz będą się prezentować na scenie, to dla nich pewnie będzie duże przeżycie - mówi rzecznik. 30 sierpnia o 19.30 na parkingu przy Zielonej Drodze.
Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny.
Impreza jest finałem międzynarodowego programu Caravan Next, realizującego ideę teatru angażującego społeczność.
Wszystkie komentarze