Przerwane losy - Reminiscencje Marca '68
Cykl wydarzeń organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Oddział w Szczecinie przy współpracy Zamku Książąt Pomorskich potrwa od niedzieli do środy.
Pokazy filmowe w niedzielę, poniedziałek i wtorek odbywają się w kinie Zamek (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia), w środę - w Książnicy Pomorskiej (sala Herberta).
PROGRAM
Niedziela
Godz. 15.30 - "1968. Szczęśliwego nowego roku", film Jacka Bromskiego. Agnieszka, córka dygnitarza partyjnego, jest zakochana w Piotrze, studencie UW, krytycznie nastawionym do sytuacji politycznej w kraju. Kiedy wybuchają demonstracje na uczelniach, Agnieszka pomaga strajkującym. Zostaje zatrzymana przez tajniaków, a jej ojciec - usunięty z Komitetu Centralnego.
Godz. 17.15 - Blok filmowy obejmujący filmy związane z tematem emigracji szczecińskiej "Reunion '68". Projekcja filmów dokumentalnych "Kredens" i "Dokumenty".
Poniedziałek
Godz. 16 - "Marcowe migdały", reż. Radosław Piwowarski. Początek marca 1968 r. Mieszkańcy małego Lublimia czekają na dworcu, by powitać pociąg przyjaźni z Czechosłowacji. Wśród nich są uczniowie XIc i nauczyciele. Tymczasem pociąg nie zatrzymuje się... Wolna Europa podaje, iż w Warszawie ORMO bije studentów za "Dziady". A rano cała szkoła maszeruje na rynek, by wziąć udział w "spontanicznym" proteście klasy robotniczej przeciw wichrzycielom oraz zademonstrować wierność wobec partii i tow. Wiesława.
Godz. 17.45 - pokaz filmu "Szalom Niebuszewo" w reżyserii Stanisława Kuźnika oraz bloku pięciu filmów dokumentalnych związanych z tematem emigracji marcowej ze Szczecina.
Spotkanie z Grzegorzem Fedorowskim, reżyserem filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez TVP Szczecin związanych z tematyką wydarzeń marcowych i społecznością żydowską Szczecina, połączone z projekcją filmów reżysera.
Wtorek
Godz. 17 - spotkanie z dr. Erykiem Krasuckim - autorem książki pt. "Historia kręci drejdłem. Studia i szkice /nie tylko/ z dziejów szczecińskich Żydów".
"Historie pokolenia Marca '68" - czytanie sceniczne na podstawie książki Joanny Wiszniewicz "Życie przecięte", w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie: Ernestyny Winnickiej i Henryka Rajfera.
Środa
Godz. 11. - Marzec '68 - referaty wygłoszone przez emigrantów Marca '68: "O Marcu - pół wieku po Marcu" - Anna Frajlich-Zając; "Co to jest emigracja marcowa i jakie ma relacje z Polską". Leopold Sobel. Debata na temat Marca '68 - moderator dr Eryk Krasucki.
"Listy po Marcu '68" - czytanie sceniczne na podstawie książki "Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork" autorstwa F. Bromberg, A. Frajlich, W. Zająca w wykonaniu aktorek szczecińskich: Anny Gielarowskiej i Małgorzaty Iwańskiej.
Wszystkie komentarze