Przegląd filmu niemieckiego
Zobaczyć można różne filmowe gatunki, dzieła mistrzów i debiutantów, hity box-office'u i festiwalowe odkrycia w Cannes czy na Berlinale.
Wydarzenie odbywa się w 11 miastach Polski. W Szczecinie - w kinie Zamek (zaprasza stowarzyszenie OFFicyna). Bilety kosztują 15 i 13 zł.
Piątek, godz. 18: "Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku"
W 2015 roku w wieku 70 lat zmarł lider zespołu Tangerine Dream - Edgar Froese. Film opowiada historię stworzonego przez niego zespołu, legendy muzyki elektronicznej. Reż. Margarete Kreuzer.
Piątek, godz. 20: "Beuys"
Bohaterem jest niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki. Mówił o sobie, że nie jest artystą, a jeśli już to tylko wtedy, kiedy wszyscy inni też zostaną uznani za artystów. Jego idea poszerzania sztuki polegała na pracy ze społeczeństwem, zaangażowaniu siebie i innych w działania polityczne i społeczne, a nie wytwarzaniu estetycznych przedmiotów. Kiedy ogląda się dokument Andresa Veiela, będący kolażem wywiadów, nagrań działań artystycznych czy publicznych wystąpień Beuysa, aż niewiarygodnym wydaje się, że są to materiały archiwalne, które pochodzą z Niemiec, a nie z Polski roku 2017.
Sobota, godz. 18: "Najlepszy ze światów"
Swój debiutancki, oparty na wspomnieniach z dzieciństwa, film Adrian Goiginger zadedykował swojej przedwcześnie zmarłej matce, która jest centralną postacią tej opowieści i najważniejszą osobą w świecie siedmioletniego Adriana. Mimo chaosu, nierzadkich narkotyczno-alkoholowych libacji, w których mimowolnie uczestniczył chłopiec, świat dzieciństwa pozostał w jego pamięci najlepszym z możliwych.
Sobota, godz. 20: "Western"
Niemieccy robotnicy budują przy granicy bułgarsko-greckiej elektrownię. Potrzebne do tej inwestycji zasoby wodne są niewystarczające i deficyt ten jest dużym problemem oraz powodem konfliktu z mieszkańcami pobliskiej wioski. Film był w tym roku zwycięzcą 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Reż. Valeska Grisebach
Niedziela, godz. 18: "Powrót do Montauk"
Pisarz Max Zorn, mężczyzna po sześćdziesiątce, w trakcie trasy promującej jego książkę w Nowym Jorku spotyka kobietę, której nigdy nie zapomniał. Scenariusz najnowszego filmu Volkera Schlöndorffa powstał na podstawie parabiograficznej książki Maxa Frischa.
Niedziela, godz. 20: "Witamy u Hartmannów"
Rodzina Hartmannów mieszka w luksusowej willi na obrzeżach Monachium. Kiedy w 2015 roku rzesza uchodźców zaczęła przybywać do Niemiec, pani domu postanawia włączyć się w działania niosące im pomoc. Do Hartmannów wprowadza się młody Nigeryjczyk i fakt ten staje się nie lada wyzwaniem, nie tylko dla całej rodziny, ale też dla jej otoczenia.
Komedia Simona Verhoevena biła w Niemczech rekordy popularności.
Wszystkie komentarze