Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
Festiwal Młode Wilki
Zainteresowanie 4. Festiwalem Sztuki Dźwięku i Obrazu Młode Wilki '17 było duże, zgłosiło się ok. 130 osób - mówi Agnieszka Lisowska, rzeczniczka Akademii Sztuki. - Do udziału w festiwalu jury nominowało 24, w tym 16 artystów i cztery duety artystyczne.
Młode Wilki to studenci szkół artystycznych oraz osoby niestudiujące do 25. roku życia. Ich prace, ze względu na różnorodność form, będą pokazywane w trzech miejscach: w sali kinowej Inkubatora Kultury (piątek, od godz. 20.30), teatralnej w Pałacu pod Globusem (sobota, od godz. 12) oraz na wystawie pokonkursowej w Trafo (otwarcie w sobotę o godz. 20; potrwa do 30 listopada).
Kuratorzy - Łukasz Jastrubczak i Zorka Wollny (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów AS) zapowiadali, że tegoroczny program zainspirowała siła i energia kobiet. - Ocenę zostawiamy widzom, ale. w jury zasiadają cztery istotne dla współczesnej sceny artystycznej kobiety: Joanna Sokołowska, Aleksandra Jach (kuratorki Muzeum Sztuki w Łodzi), Katarzyna Kozyra i Aneta Szyłak (prowadzi Fundację Alternativa na terenie gdańskiej stoczni). Jurorki nie tylko ocenią zakwalifikowane prace, ale też spotkają się z uczestnikami i gośćmi festiwalu - podkreśla Lisowska.
Jako gości specjalnych zaprosili również kobiety, dr Sabine Sanio, wykładowczynię z wydziału Sound Studies z Universitat der Kunste w Berlinie, ze studentami, którzy pokażą swoje prace w Trafo (sobota, godz. 18) oraz niemiecką artystkę Theresę Stroetges "Golden Disco Ship", jednoosobową kobiecą orkiestrę (wystąpi w sobotę na koniec gali Młodych Wilków w Trafo o godz. 20.30).
Wydarzenia towarzyszące też prezentują kobiecy punkt widzenia. W piątek o godz. 17 wystawa i przegląd filmów Ewy Partum i Katarzyny Kozyry w Galerii R+ w Pałacu pod Globusem. To też otwarcie festiwalu.
Partum jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła się zajmować sztuką konceptualną, blisko dwadzieścia lat prawie wyłącznie tematyką feministyczną. A na wernisażu "Polska Awangarda 1930-90" w Berlinie, gdzie pokazano prace niemal wyłącznie mężczyzn (i nieżyjącej już wówczas Katarzyny Kobro), rozdawała koperty z hasłem "Polskie artystki awangardowe mają swoją wielką szansę dopiero jako zwłoki".
Katarzyna Kozyra jest czołową reprezentantką nurtu sztuki krytycznej. W 1999 roku reprezentowała Polskę na 48. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji filmem "Łaźnia", w którym ukrytą kamerą filmowała wnętrze kobiecej łaźni. Założycielka fundacji, która zbadała m.in. obecność kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce, wskazując, że ASP są wyjątkowo sfeminizowane jako miejsca studiów i wyjątkowo zmaskulinizowane jako miejsca pracy, a rozdźwięk da się porównać tylko do uczelni teologicznych.
W piątek o 17.30 w pałacowym Ogrodzie Zimowym - spotkanie z Kozyrą i innymi jurorkami Młodych Wilków. Wystawę będzie można oglądać do 2 grudnia.
- Wieczór koncertowy także oddaliśmy w ręce kobiet, naszych absolwentek Agnieszki Kucharskiej i Oli Zielińskiej [w piątek w INKU od godz. 21.30 - red.]. Na scenie usłyszymy jednak również mężczyzn, wystąpią np. Bartosz Zaskórski, laureat jednej z poprzednich edycji, i Marcelo Armani, muzyk z Brazylii. W galerii przy Obrońców Stalingradu pokażemy wystawę pt. "Koleżanki", której kuratorką jest nasza absolwentka, Karolina Babińska [sobota, godz. 16 - red.] - zapowiada Lisowska.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Wszystkie komentarze