Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl
Świętujemy niepodległość
Koncerty, śpiewanie pieśni patriotycznych, tworzenie biało-czerwonych kotylionów, wystawy, bieg. W sobotę, 11 listopada po raz 99. świętujemy niepodległość Polski.
Wojewódzkie obchody rozpoczną się w Szczecinie 11 listopada mszą w intencji Ojczyzny (Katedra, godz. 9). Tradycyjne uroczystości patriotyczne przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów - od godz. 11. O godz. 11.11 obchody przy pomniku Poległych o Wyzwolenie Szczecina na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Goleniowskiej 33-38.
Co poza tym?
- O godz. 9.30 w Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy al. Wojska Polskiego 64 - warsztaty dla dzieci "Biało-Czerwone, to barwy niezwyciężone". W programie układanie godła Polski, przygotowanie kokard narodowych. Wstęp wolny.
- O godz. 10 z małego dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich wyruszą uczestnicy rodzinnego biegu "Mama, Tata i Ja". Uczestnicy w punktach kontrolnych na trasie będą odpowiadać na pytania związane z odzyskaniem niepodległości.
- W Centrum Dialogu Przełomy od 10.30 oglądać można "Symbole niepodległości - magazyn otwarty", nabytki muzeum związane z tematem niepodległości od początków XX w. po rok 1989. Wystawy o tematyce niepodległościowej przygotowały też Książnica Pomorska ("Droga do wolności na pocztówkach z początku XX wieku"), Zamek ("Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich" oparta na tekstach tworzonych w okopach i archiwalnych fotografii z życia legionistów), Klub Skolwin ("Niepodległa w rekonstrukcji - wystawa zdjęć grup rekonstrukcji historycznej").
- O godz. 11 i 12 CDP inauguruje cykl spotkań poświęconych wspólnemu poznawaniu wystawy stałej przez całe rodziny. Wstęp wolny.
- Pod hasłem "Niepodległość na maszt" zaplanowano wydarzenia w Starej Rzeźni. Zaczynają o godz. 11.11 odśpiewaniem Hymnu do Bałtyku, potem w programie m.in. wernisaż prac "Wolność" odpowiadających na pytanie - czym dla ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach jest wolność (godz. 11.30), odsłonięcie 6 tablic Kapitanów (Skwer Kapitanów, godz. 12), Cepeliada patriotyczna, czyli wyrób kotylionów, zabawa z balonami (godz. 13-15), Historyczna Stacja Fotograficzna czyli przebierz się i zrób sobie zdjęcie z okolicznym logotypem (w godz. 13-17), pokazy konne Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich (przed budynkiem Starej Rzeźni, godz. 15). Wstęp wolny.
- O godz. 12 - animacje związane z polską drogą do niepodległości. W siedzibie SAA przy al. Wojska Polskiego 64 zobaczyć będzie można m.in. stanowisko związane z insurekcją kościuszkowską, gen. Hallerem, odtwórców w mundurach Legionów Polskich, oryginalny ckm Maxim wz. 1910. Wstęp wolny.
- O godz. 12 - 13.30 w sali literackiej Zamku - "Myśląc o Niepodległej" - czytanie tekstów wybitnych Polaków. Wstęp wolny.
- IPN zaprasza na świętowanie pod hasłem #mojaniepodległa od godz. 13.30 do 17 do Areny Szczecin. W programie m.in. konkurs na najciekawszy projekt monety upamiętniającej Dzień Niepodległości, gra historyczna "Droga do wolności - Józef Piłsudski", warsztaty z robienia kotylionów.
Przed budynkiem powstanie strefa militarno-mundurowa, gdzie swój sprzęt pokazywać będzie 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, np. nowy nabytek - samobieżny moździerz "RAK" na podwoziu Rosomaka. Dla najmłodszych tor przeszkód Firefighter Combat Challenge oraz wielkoformatowa gra planszowa NBP "Drogi do niepodległości".
Finałem akcji #mojaniepodległa będzie próba pobicia rekordu Polski w kategorii "Największe układanka wolnej Polski", z pianki modelarskiej.
- W 13 Muzach o 18 Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych organizuje koncert pieśni patriotycznych. Wstęp wolny.
- "Animato Vivat Polonia" to koncert symfoniczny, w którym wystąpi Młoda Polska Filharmonia, Roman Spitzer (altówka), pod batutą Adama Klocka. Na finał świątecznego wieczoru w filharmonii zabrzmi Symfonia D-dur XVIII-wiecznego kompozytora Wojciecha Dankowskiego. Godz. 19, bilety 55-25 zł.
Imprezy towarzyszące Narodowemu Świętu Niepodległości odbywać się też będą przed i po 11 listopada. Np. w piątek w 13 Muzach Teatralna Osiemnastka z XVIII LO pokaże musical "Drogi Polaków do wolności". W niedzielę w hali Arena Szczecin w godz. 11.30-15 można oddać krew w ramach akcji "Przelewamy krew dla Niepodległej". W środę o godz. 10 w CDP odbędzie się lekcja historii "Sen o wolności: 1918-1989" z udziałem członka opozycji demokratycznej Jana Tarnowskiego.
Wszystkie komentarze