Spontaniczna Veriko
Dla szczecinian zagra Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
W 2016 roku, w wieku 20 lat konkurs wygrała niezwykle żywiołowa skrzypaczka. Dostała złoty medal, 30 tys. euro i podzieliła recenzentów.
'Ekspansywna osobowość i brawura Gruzinki sprawia, że publiczność je jej z ręki. A jednak to wszystko jest za łatwe - pisała dla 'Wyborczej' Anna S. Dębowska. - Tchumburidze opiera się nie na wnikliwym odczytaniu dzieła i szacunku dla kompozytora, ale skłonności do tworzenia muzyki grubą kreską i na silnej potrzebie zawładnięcia emocjami słuchaczy'.
'Jedyna artystka spośród laureatów, ale także w ogóle uczestników Konkursu, o bardzo wyrazistej, indywidualnej osobowości. Wyjątkowa skrzypaczka, która rzeczywiście ma szanse zaistnieć jako solistka - cieszył się tymczasem na łamach 'Tygodnika Powszechnego' Jakub Puchalski. - Jury podjęło imponująco odważną decyzję. Gra Tchumburidze w finale daleko odbiegała od konkursowych standardów. Energia i wyraz okazały się ważniejsze od perfekcji - to nowa jakość w życiu konkursowym'.
Ma korzenie gruzińsko-tureckie, urodziła się w tureckiej Adanie w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie, w wiedeńskiej Hochschule für Musik, Musikhochschule München.
Zdobywała już wcześniej pierwsze nagrody: w Konkursie Skrzypcowym 'Gulden Turali' (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. Czajkowskiego (2012).
Od 2016 roku artystka gra na instrumencie Giambattisty Guadagniniego z 1756 roku użyczonym jej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.
Do Filharmonii w Szczecinie skrzypaczka przywiezie rzadziej graną w polskich salach koncertowych - Fantazję szkocką Es-dur op. 46, na skrzypce i orkiestrę, w których Max Bruch postanowił złożyć hołd Szkocji (ma liczne cytaty tamtejszych melodii ludowych), choć nigdy osobiście tam nie pojechał. Pisał ją z myślą o hiszpańskim wirtuozie skrzypiec Pablo de Sarasate.
Natomiast Uwerturę koncertową Hebrydy h-moll opus 26 Feliks Mendelssohn-Bartholdy napisał zainspirowany Grotą Fingala znajdującą się u szkockich wybrzeży.
III Symfonia 'Reńska' w drugiej części koncertu to muzyczny pomnik dla rzeki, kojąco wpływającej na Roberta Schumanna.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi urodzona w Nowej Zelandii młoda dyrygentka Gemma New, dyrektor Hamilton Philharmonic Orchestra w Ontario w Kanadzie.
Koncert w piątek w Filharmonii o godz. 19. Bilety 55-25 zł.
Wszystkie komentarze