Teren przyklasztorny zmieni się w obóz rycerzy i rękodzielników. Ostatnia sobota sierpnia od jedenastu lat toczy się w Jasienicy w klimatach średniowiecznych.
A wszystko w samo południe rozpocznie parada osadników w strojach historycznych. Ruszy spod jasienickiej szkoły na Wzgórze Maryjne do ruin klasztoru, który założyli Augustianie, sprowadzeni w 1331 roku przez księcia Barnima III. Jej uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie na najciekawszy strój historyczny, pod warunkiem że nie jest z wypożyczalni (rozstrzygnięcie o godz. 14).
Rycerze z Drużyny Grodu toczyć będą walki wykorzystując różnego rodzaju uzbrojenie i szyki bojowe. Będzie można sfotografować się z sową czy sokołem, bo przyjadą też sokolnicy.
Jedną z atrakcji dla dzieci będzie zaprezentowane na początku Jarmarku Augustiańskiego widowisko Teatru Rozrywki Trójkąt pt. "Za siedmioma wiekami", w stylu tzw. skomorochów, czyli wędrownych artystów teatru ulicznego ze średniowiecza.
W Zagrodzie Gniewka zaaranżowany zostanie plac z grami i animacjami, dzieci będą tu też mogły nauczyć się jak się robi podpłomyki i krajanki.
Na stoiskach rzemieślniczych sprzedawane będą wyroby rękodzielnicze m.in. bursztyniarskie i srebro, rzeźby w drewnie, malarstwo na szkle, frywolitki, decoupage.
Gwardia Gryfa, która w żonglersko-tanecznych spektaklach wykorzystuje flagi, skrzydła, wachlarze, pokaże się o 16 i 18.
Zespół Etnostation, który gra muzykę inspirowaną folkiem, np. celtyckim, też wystąpi dwa razy, o godz. 14.15 oraz 19.15.
A potem można przejść jeszcze do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie o 20 wystąpi z recitalem Mariusz Stankiewicz, tytularny organista konkatedry w Kamieniu Pomorskim.
To wszystko w sobotę od godz. 12.
Wszystkie komentarze