Reżyser Piotr Dumała i aktor Andrzej Seweryn przyjeżdżają w piątek do Nowogardu. Są głównymi gośćmi 21. Festiwalu Filmu Muzyki i Malarstwa "Lato z Muzami"
Piotr Dumała otrzyma w Nowogardzie Laur Cisowy, tutejsze podziękowanie reżyserom za wybitny dorobek twórczy, i porozmawia z publicznością o swojej twórczości.
Najpierw pokaże swoje krótkometrażowe filmy animowane. Jest jednym z najciekawszych artystów polskiego kina, autorem kilkunastu filmów animowanych, które przyniosły mu wiele prestiżowych nagród. Przenosi na rysunek skomplikowane treści (np. "Zbrodnię i karę"), a jego oryginalne plastyczne wizje znakomicie są zespolone ze ścieżką dźwiękową. Pokaże je w piątek o godz. 14 w kinie Orzeł.
Ale Dumała ma też na koncie filmy fabularne, najnowszy "Ederly" na Lecie z Muzami zobaczyć można z reżyserem w sobotę o 18 w Orle. Do tytułowego miasta trafia konserwator zabytków, by odrestaurować kościelne rzeźby, ale z miejsca zostanie wzięty przez mieszkańców za kogoś innego. - Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu - zapowiada Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny festiwalu. - Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno-białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.
Drugim wybitnym twórcą, którego gości tegoroczne Lato z Muzami, jest Andrzej Seweryn, aktor teatralny (na inaugurację festiwalu zagra monodram z fragmentów z Szekspira, piątek, godz. 18, kino Orzeł), filmowy, reżyser. - Bardzo liczę na gorące spotkanie Andrzeja Seweryna z publicznością po pokazie "Ostatniej rodziny", to dla mnie jedna z najwybitniejszych aktorskich kreacji w polskim kinie w ostatnich latach - mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny festiwalu. - Tradycją Lata z Muzami są też spotkania naszych gości z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie i bardzo się cieszę, że Andrzej Seweryn zgodził się na udział w takiej rozmowie - dodaje.
Głośny film o rodzinie Beksińskich w reż. Jana P. Matuszyńskiego w sobotę o 14.30.
Temat relacji rodzinnych przewijać się będzie w wielu tytułach granych w ten weekend na Lecie z Muzami. Wśród nich są dwa intrygujące dokumenty: "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" Pawła Łozińskiego (kino Orzeł, sobota, godz. 12) oraz "Najbrzydszy samochód świata", dokument Grzegorza Szczepaniaka (w piątek o godz. 18 w Orle).
A na zakończenie - wycieńczony nerwowo robotnik trafia do szpitala psychiatrycznego, by po wyjściu z niego poprowadzić uliczną demonstrację. "Dzisiejsze czasy", arcydzieło mistrza klasyki kina niemego Charliego Chaplina z muzyką na żywo autorstwa Tomasza Lewandowskiego w niedzielę o 18 w kinie Orzeł.
Na wszystkie wydarzenia Lata z Muzami wstęp jest bezpłatny. Więcej na ndk.pl
Wszystkie komentarze