Spotkanie z rolami Andrzeja Seweryna. Trzy razy Beksińscy na ekranie. Laur Cisowy, czyli nowogardzkie podziękowanie reżyserom dla Piotra Dumały. Główne wydarzenia 21. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" odbywać się będą 14-16 lipca, ale prolog już od 7 lipca.
- Myślę o festiwalu "Lato z Muzami" jako miejscu, które przybliża jego widzom wydarzenia, o których się dziś dyskutuje, a które do Nowogardu docierają z dużymi trudnościami - tłumaczy Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny festiwalu. - Tegoroczny dziesięciodniowy program to różnorodność, możliwość poznania dzieł ważnych i udanych, szansa na spotkanie twórców polskiej sceny artystycznej.
Honorowy Laur Cisowy
Gościem specjalnym tegorocznego "Lata z Muzami" będzie Piotr Dumała (na zdjęciu), jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, rysownik, który otrzyma w Nowogardzie Honorowy Laur Cisowy, tutejsze podziękowanie reżyserom za wybitny dorobek twórczy. - Bardzo się cieszę na wizytę Piotra Dumały, dla mnie najwybitniejszego współczesnego polskiego animatora, który do Nowogardu zawita także ze swoim drugim pełnometrażowym filmem fabularnym, cudownie zakręconym i szalonym "Ederly" - mówi Spór. - Dwukrotne spotkanie z tym twórcą będzie sporym wydarzeniem i mam nadzieję, że publiczność skorzysta z okazji, by porozmawiać z tym wybitnym artystą.
Piotra Dumałę będzie można spotkać 14 lipca, kiedy odbędzie się spotkanie towarzyszące seansowi krótkich filmów mistrza, których wyboru dokonał sam laureat. Jeszcze tego samego dnia, podczas otwarcia festiwalu, otrzyma honorowy "Laur Cisowy". Dzień później publiczność będzie mogła obejrzeć wspomniane "Ederly", po którym także odbędzie się spotkanie z reżyserem.
"Ederly" to oniryczna opowieść o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Główny bohater, konserwator zabytków Słow trafia tam, by odrestaurować kościelne rzeźby, ale z miejsca zostaje wzięty przez okolicznych mieszkańców za kogoś innego. Czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału już nagrodzona została Złotym Pazurem w Konkursie Inne Spojrzenie na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Seweryn i Beksiński
Aktorską gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Andrzej Seweryn. - Od wielu miesięcy zabiegałem o jego wizytę w Nowogardzie i dziś już mogę potwierdzić, że aktor pojawi się na "Lecie z Muzami" - mówi Krzysztof Spór. - Bardzo liczę na gorące spotkania Andrzeja Seweryna z publicznością po pokazie "Ostatniej rodziny". To zdecydowanie jedna z najważniejszych aktorskich kreacji w historii polskiego kina, dla mnie absolutne mistrzostwo aktorskich umiejętności. Podczas nocnych seansów pokażemy także wcześniejsze aktorskie dokonania Andrzeja Seweryna.
Aktor uświetni także galę otwarcia festiwalu i zaprezentuje swój monodram "Rozmowy z Szekspirem".
Wydarzeniem festiwalu będzie też prezentacja filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny" Marcina Borchardta, który bardzo ciekawie koresponduje z fabularnym filmem Jana P. Matuszyńskiego o niezwykłej rodzinie Beksińskich. - Trwają także zabiegi, by w Nowogardzie pokazać trzeci z nowych filmów o Zdzisławie Beksińskim, jakim jest krótkometrażowy "Pars pro toto" z Jerzym Radziwiłowiczem w roli słynnego malarza. Blok "3 x Beksińscy" to dla odbiorców festiwalu duża atrakcja i spora okazja, by w jednym czasie obejrzeć trzy tak różne i szeroko dyskutowane propozycje - dodaje dyrektor artystyczny festiwalu.
Filmowy Prolog
W tym roku festiwal "Lato z Muzami" poprzedzony zostanie tygodniowym filmowym prologiem, który odbywał będzie się codziennie dwukrotnie, późnym popołudniem w kinie Orzeł, a o zmroku także na plaży miejskiej. - Zgromadziliśmy ciekawy zestaw filmów, kilka festiwalowych wydarzeń, w tym oscarowego "Klienta", wzruszającego "Mężczyznę imieniem Ove" oraz poruszającą "Komunię" Anny Zameckiej - podpowiada Spór.
Kolejnym punktem "Lata z Muzami" są od kilku lat warsztaty ARTeria, w których młodzi ludzie rozwijają swoje artystyczne zdolności. - Do Nowogardu przybywają przedstawiciele różnych dziedzin sztuki, by dzielić się wiedzą, by ją pozyskiwać, ale też by ją konsumować. Młodzi ludzie wychodzą w miasto, ich działania widać i słychać, a to zbliża odbiorcę do artysty. Mnie takie działania cieszą najbardziej - stwierdza Krzysztof Spór.
W programie festiwalu jest też konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego zobaczyć będzie można kilkanaście najnowszych krótkometrażowych filmów fabularnych. - Wybór kandydatów jest w tym roku szczególnie trudny i selekcja trwa już od kilku miesięcy - zdradza dyrektor.
W Kinie dla Dzieci prezentowane będą filmy animowane, familijne i przygodowe. Mali widzowie będą też mogły wziąć udział w specjalnych warsztatach przygotowanych przez Ligę Superbohaterów.
Festiwal zakończymy filmem Charlie Chaplina z muzyką graną na żywo.
Podczas finałowego wieczoru wystąpi też kabaret Łowcy.B. - Chciałbym, aby po zakończeniu festiwalu pozostała w widzach świadomość dobrze spędzonego czasu, kilka ciekawych przemyśleń, ale też uśmiech na twarzy - kończy Krzysztof Spór.
Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny.
Organizatorem festiwalu "Lato z Muzami" jest Nowogardzki Dom Kultury.
Wszystkie komentarze