Kobieta, mężczyzna, emocje. Premiera w Teatrze Kameralnym
Jednoaktówki "Niedźwiedź" i "Oświadczyny" to dwie historie ze wspólnym mianownikiem.
Oba tytuły należą do najczęściej granych jednoaktówek Antoniego Czechowa. Sam autor nazywał je scenicznymi żartami (utwory te powstały pod koniec lat 80. XIX wieku, Czechow wielkich swoich dramatów, "Trzech sióstr" czy "Wiśniowego sadu", jeszcze nie napisał).
W "Niedźwiedziu" stojący u progu bankructwa Grigorij Smirnow przyjeżdża do majątku wdowy Heleny Popowej, aby odebrać dług zaciągnięty u niego przez jej zmarłego męża. Pełna krzyków i impertynencji awantura, a nawet pojedynek, na który wyzywa kobietę mężczyzna, kończą się szczęśliwie. Smirnow zakochuje się w temperamentnej wdówce.
W "Oświadczynach" Łomow przybywa, by prosić o rękę pannę Natalię. W uroczystym dniu wybuchają jednak między nimi kolejne sprzeczki. Obopólne zacietrzewienie grozi unicestwieniem małżeńskich planów.
Czechow, choć przerysowuje swoich bohaterów, jest znakomitym obserwatorem ludzkich charakterów, pokazuje skrywane emocje i absurdalność wielu ludzkich poczynań.
Twórcy przedstawienia przytaczają myśl Ingmara Bergmana, który mawiał, że to właśnie u Czechowa zrozumiał, do jakiego stopnia miłość jest "przedmiotem nieuczonym". Wszyscy studiujemy matematykę czy filozofię, a o miłości nie wiemy nic.
Występują: Patrycja Fessard, Michał Janicki i Adam Dzieciniak. Konsultacje reżyserskie - Andrzej Zaorski. Scenografia - Danuta Dąbrowska.
Premiera w piątek w Teatrze Kameralnym (Brama Portowa) o godz. 19. Wstęp na zaproszenia. Kolejne przedstawienia 27 maja o godz. 17 i 28 maja o godz. 19. Bilety kosztują 35 i 25 zł.
Wszystkie komentarze