Pierwsze urodziny Centrum dialogu Przełomy
Muzeum zaprasza do zwiedzania za darmo wystawy stałej oraz ''Magazynu otwartego''. Można też zobaczyć docudramę "Trzy dni w Szczecinie" oraz pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej MO.
Wystawa stała pokazuje kluczowe wydarzenia powojennej historii Szczecina. Tworzą ją muzealia w gablotach, dokumenty, zdjęcia, filmy, materiały w infokioskach, ale też, co wyjątkowe w muzeach historycznych, dzieła sztuki zamówione u współczesnych artystów.
CDP otwarte jest w piątek i niedzielę od godz. 10 do 16, a w sobotę w godz. 10-18. W tych dniach, w samo południe Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik CDP, oprowadzać będzie po wystawie stałej.
W sali konferencyjnej zobaczyć można czasową wystawę prezentującą najlepsze plakaty przysłane na konkurs ''Rotmistrz Pilecki. Bohater niezwyciężony. Raport z Auschwitz''.
W sali edukacyjnej na urodziny przygotowano nową ekspozycję. -W dziesięciu gablotach pokazujemy rzeczy, które zostały nam podarowane lub oddane w depozyt- mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. -Np. dostaliśmy zbiór podziemnej poczty Solidarności. Przyniosła go nam pani, której tata był szefem związku filatelistycznego w regionie. Jeden z klaserów zawiera koperty z pieczątkami cenzorskimi, także taką z napisem ''Tego nie cenzurowano''.
W sobotę i niedzielę od godz. 11 gra muzealna ''Odkryj tajemnicę Przełomów''. W sobotę na grzbiecie muzeów pokaże się Grupa Rekonstrukcyjna MO (w godz. 12-16).
''Trzy dni w Szczecinie'' to brytyjska docudrama opowiadająca o wizycie Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w strajkującej Stoczni im. Adolfa Warskiego w styczniu 1971 roku. W CDP zobaczyć ją można w sobotę i niedzielę o godz. 14.
W programie także promocja książki Macieja Kowalewskiego ''Protest miejski. Przestrzenie, tożsamości i praktyki niezadowolonych obywateli miasta'', w której podejmuje m.in. wątek wpływu architektury na miejsce protestu. Rozmowę z autorem w sobotę o godz. 17 w CDP poprowadzi Jędrzej Wijas.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Wszystkie komentarze