Nocne odczarowywanie wudu
Koncerty bębniarskie. Oprowadzanie po wystawie. Wykład o wudu. Degustacja afrykańskich herbat. ''Nocne odczarowywanie wudu'' to wydarzenie w nocy z piątku na sobotę towarzyszące niezwykłej wystawie ''Sztuka królestwa Dahomeju''
Imprezę rozpoczną afrykańskie rytmy bębniarzy z Afrobandy, grających pod kierunkiem Pawła Sasima (wystąpią o godz. 20 i 21.30).
Królestwo Dahomeju istniało na południu dzisiejszego Beninu, nad Zatoką Gwinejską i niezależne przetrwało do końca XIX w. Panowali nad terenem zamieszkałym przez lud Fonów, wyznających religię vodun. Większość eksponatów na wystawie ''Sztuka Dahomeju'' to przedmioty kultu związane z religią vodun, np. ołtarzyki domowe, rzeźby bochio. -Bochio, mają moc przyciągania potencjalnego niebezpieczeństwa i neutralizowania złych sił -tłumaczy Ewa Prądzyńska, kierownik działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie, która po koncercie oprowadzi po wystawie (początek o 20.15). -Stawia się je przed świątyniami, domami, na rozdrożach, w domowych ołtarzykach. W tej sali jesteśmy najbardziej chronionymi ludźmi, bo one powstrzymują wszystko, co złe. Rzeźby nie są wyczyszczone, pozostały na nich ślady ofiar, z wina palmowego, oleju palmowego. Współcześnie polewa się je perfumami.
CEZARY ASZKIEŁOWICZ
Niewolnicy wywożeni z Afryki do Nowego Świata, głównie na Antyle, przewozili ze sobą swoją religię. Nałożyły się na nią elementy narzuconego im chrześcijaństwa, dając religię wudu. -Kult vodun miał przede wszystkim chronić, a nie szkodzić. Stąd impreza, która ma odczarować wizerunek wudu, utożsamiany z czarną magią, klątwami, opętaniem jaki znamy z popkultury, z filmów i sensacji -mówi kuratorka wystawy. -Nawet robiąc tę wystawę spotykałam się z pytaniami, czy tu będziemy pokazywać czarną magię.
Dlatego też Katarzyna Findlik z działu kultur pozaeuropejskich MNS przygotowała wykład ''Haitańskie loa -co kryje się pod pojęciem wudu''. Początek o godz. 22.
Dopełnieniem będzie wystawa fotografii Gustava Wilhelma, właściciela kolekcji, strefa edukacyjna dla najmłodszych, kiermasz książek muzealnych, degustacja afrykańskich herbat.
Na wydarzenia w Muzeum Narodowym - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 od godz. 20 do 1 wstęp wolny. Sama wystawa czynna jest do 26 lutego.
Wszystkie komentarze