Noc z soboty na niedzielę to Noc Muzeów. W Szczecinie odwiedzić można bezpłatnie blisko 40 miejsc wystawienniczych. W Książnicy zobaczyć można wystawę o gryfach, w Galerii Orient fotografie uchodźców Rohingya, w IPN przejść granicę z PRL-u.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego zaprezentowany zostanie drewniany dysk z wyspy Wolin z X wieku, kompas słoneczny i multimedialny pokaz twórczości Alfreda Meistera, pierwszego szczecińskiego ekspresjonisty.
O godz. 23 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego wystąpi April String Quartet, a partie solo skrzypiec wykona koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra Filip Lipski.
Muzeum będzie prowadzić zbiórkę pieniędzy na zakup trzech widoków (drzeworytów) Stoczni Wulkan z wizerunkami 12 produkowanych tam jednostek, według rysunku Roberta Geisslera z 1882 r.
Noc Muzeów na Zamku to Noc Gryfa (świętujemy 800-lecie jego urodzin), stąd np. wykład ''Gryf w sztuce pomorskiej'' dr Janiny Kochanowskiej (Kino Zamek, godz. 20).
O godz. 19.30 na małym dziedzińcu wystąpi kaszubski dziecięcy zespół pieśni i tańca Słunoszka, o godz. 21 zagrają Bubliczki. O godz. 23.30 spektakl na kanwie legend pomorskich pokaże Teatr Ognia Lascar. Gryf jest też naszym bohaterem w Książnicy Pomorskiej.
Noc Muzeów w szczecińskim IPN w tym roku pod hasłem ''Granica w PRL''. Gmach przy ul. Piotra Skargi stanie się obszarem strefy granicznej sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie zobaczyć można niemiłego wschodnioniemieckiego strażnika granicznego, umundurowanie WOP-u, zrobić sobie zdjęcie i spróbować uzyskać paszport.
Archiwum Państwowe zaprasza na III Filmową Noc Muzeów. Prezentować będzie archiwalne filmy opatrzone komentarzami gości. Filmy pokazywane będą w trzech blokach tematycznych: o prof. Władysławie Filipowiaku (godz. 18), ''Szczecin kulturalny. Filmowe opowieści o kulturze i jej twórcach'' (godz. 19) i ''Historyczna zabudowa Szczecina w filmach dokumentalnych'' (godz. 20).
''Obrazy tysiąca i jednej nocy'' to happening artystyczny, w którym studenci katedry malarstwa prof. Piotra C. Kowalskiego Akademii Sztuki przy pawilonie w alei kwiatowej stworzą tysiąc sygnowanych obrazów akrylowych, wykorzystując rusztowanie i chlapiąc farbą oraz rozdadzą je za symboliczną złotówkę. Początek o godz. 17.17.
W Galerii Sawki (przy al. Wojska Polskiego 40) wystawa rysunków satyryka umieszczonych na kartach do gry z najnowszej kolekcji, połączona z ich premierą na rynku.
Podzamcze.org zaprasza do podcienia Ratusza Staromiejskiego, gdzie o godz. 21 Monika Szpener i Pani Pawlowsky pokażą instalację, której tematem będzie legenda Czarnej Jolki, szczecińskiej katowej, spalonej na stosie.
W Galerii Orient przy al. Wyzwolenia projekt fotograficzny Marcina Zaborowskiego o uchodźcach Rohingya zatrzymanych w obozach na terenie Bangladeszu, zapomnianych przez resztę świata.
Wśród niezwykłych miejsc zwiedzania jest statek THPV Bembridge 1938, pierwszy po wojnie zaimportowany do Polski pływający obiekt muzealny, który stoi przy Nadbrzeżu Egipskim. Wejść do niego można będzie przez bramę nr 10 Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, godz. 16 i 18.
Galeria Maqsimum (al. Wojska Polskiego 14) zaprasza na wystawę historycznego sprzętu komputerowego.
Do Nocy Muzeów włączył się również marszałek, który udostępnia swój gabinet do zwiedzania na Zamku, w godz. 18-22.
Wszystkie komentarze