Zofia Anhalt-Zerbst znana jako Katarzyna II Wielka
Na naszej liście nie może zabraknąć najpotężniejszej i najbardziej znanej kobiety urodzonej w Szczecinie - carycy Katarzyny II.
Księżniczka Zofia Augusta Fryderyka Anhalt-Zerbst przyszła na świat 2 maja 1729 r. w domu przy ul. Farnej 1 (patrz zdjęcie poniżej). Jej ojcem był książę Chrystian August von Anhalt-Zerbst, generał w służbie króla Prus, który zostaje komendantem budującej się szczecińskiej twierdzy.
Cała rodzina przenosi się na Zamek. W latach 80. XVIII w. w pamiętnikach Katarzyny II przez nią samą spisanych, wspomina, że zajmowała trzy pokoje obok kościoła zamkowego, a dzwonnica przylegała do jej sypialni. Biega beztrosko po szczecińskich podwórkach z mieszczańskimi koleżankami. Lubi francuską guwernantkę pannę Cardel, która zaszczepia uczennicy zamiłowanie do literatury (jako caryca Katarzyna II nie będzie szczędziła pieniędzy na sztukę, muzykę, edukację).
Ma 14 lat, kiedy wyjeżdża ze Szczecina. W 1745 r. zostaje żoną wielkiego księcia Piotra III i rosyjską carową. Z prowincjonalnej panienki staje się jedną z najpotężniejszych wśród władców świata, która żelazną ręką dokonywała rozbiorów Polski. Posiadała 21 oficjalnych kochanków, wśród których był król Polski Stanisław August Poniatowski.
Do Szczecina nigdy nie wróciła, ale o nim pamiętała. W 1790 r. na sześć lat przed śmiercią swojemu rodzinnemu miastu podarowała 23 pamiątkowe medale ze swoim wizerunkiem (prawdopodobnie kolekcję wywieźli Niemcy w 1945 r.).
Wszystkie komentarze