Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    na ulicy Dąbrowskiego są również pozostałości murów, z tyłu za budynkami
    @chaot Tam był Fort Prusy, który znajdował się poza murami miejskimi. Powyżej tego muru, w budynkach dawnego Fortu mieści się US, pod którym również są kazamaty. Aktualnie w najbliższej okolicy powstają osiedla mieszkaniowe.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @prezes1963 Budynki US powstały na terenie fortu, ale nie są z okresu, kiedy był tam fort Prusy. Na pozostałości jego podziemnych części natrafiono podczas remontu budynku dawnej pralni wojskowej przy ul. Głowackiego. Na podziemia na terenie dawnego fortu natknąłem się kilka lat temu, kiedy jeden z deweloperów wykonał fundamenty pod wykop. Po konsultacji z fachowcami wyszło jednak na to, że nie są to raczej podziemia fortu ale koszar, które były na tym terenie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @andrzej_krasnicki_jr Fort Prusy istniał do 1873 r. A z którego roku są budynki uniwersyteckie?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @prezes1963 Dla ścisłości: w 1873 roku zapadła decyzja o likwidacji fortyfikacji. Proces trwał bardzo długo, bo nie tak łatwo było przygotować teren pod nową zabudowę. Obecne budynki US przy ul. Sowińskiego powstały około 1900 roku. Stacjonował tu 34 Pułk Fizylierów.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Super ciekawy artykuł. Podejrzewam, że wyznaczenie szlaku i przygotowanie do zwiedzania takich miejsc wzbudziło by duże zainteresowanie turystów i szczecinian. Same podziemia pod dworcem są niesamowite. Szkoda tylko, że po remoncie odcięto zupełnie przejście podziemne i możliwość dogodnego dojścia. Wejście na placu Zawiszy coś zupełnie zarosło i wygląda jakby możliwości zwiedzania już nie było:(.
    @mistermis Wejście do Podziemnych Tras Szczecina jest jak najbardziej możliwe. Przejście jest odcięte właśnie na potrzeby muzeum. Wejście na placu Zawiszy było rozwiązaniem tymczasowym na okres remontu dworca.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bardzo dobry artykuł i zdjęcia też.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Super artykuł!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    bardzo fajnie napisany tekst. Zdjecia tez ciekawe. Zawsze jednak mnie zastanawia dlaczego w Szczecinie "niedasie"? Mamy tyle ciekawych obiektow potencjalnie interesujacych dla mieszkancow jak I dla turystow a od lat nie ma nikogo komu udalo by sie je odgruzowac I skatalogowac. Ile razy okazuje sie ze jest sciana, pomieszczenie I nikt nie wie co dalej... W obecnych czasach zakup kamery typu endoskop to doslownie kilkadziesiat PLN. Znalazlo by sie takze wielu entuzjastow gotowych pomoc w ewidencjonowaniu tych historycznych podziemi. Zapewne nawet nieodplatnie jedynie w zamian za radosc odkrywania czy ewentualne prawa do znalezionych "fantow" . Kilka lat takiej pracy I uratowac mozna by bylo wiele ciekawych obiektow atrakcyjnych turystycznie...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Bardzo fajna historia --jestem szczeciniarką od 66-lat.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ciekawy i pożyteczny artykuł. Gratuluję. Trochę brakuje wzmianki o odkrytych niedawno podziemiach Fortu Prusy.
    @maruda-szyderski Dziękuję. O które podziemia chodzi? Te przy ul. Kusocińskiego, które odkryto podczas budowy osiedla firmy Siemaszko to niestety nie pozostałość fortu. To podziemia z późniejszego okresu, kiedy teren został przeznaczony na koszary. Fragment muru fortu Prusy odkryto niedawno podczas remontu i adaptacji na nowe cele starej pralni wojskowej przy ul. Głowackiego. Jest w piwnicach. Nie miałem jak na razie dostępu do tego miejsca.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Brawo za temat... brawo za zdjęcia !
    już oceniałe(a)ś
    1
    0