Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W szczecińskiej komunikacji miejskiej wprowadzono dziś „wydzielone strefy dla prowadzących”. W pierwszej kolejności powstały w tych autobusach, które nie mają całkowicie zabudowanej kabiny kierowcy.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

W takich pojazdach taśmy łączą barierki na wysokości pierwszych siedzeń za kierowcą, które są tym samym niedostępne. Na taśmach jest kartka z napisem „Reżim sanitarny. Wejście nieczynne”. Taka sama informacja jest widoczna na pierwszych drzwiach, tak by była widoczna dla pasażerów stojących na przystanku.

Informacja o zablokowaniu drzwi autobusu z powodu koronawirusaInformacja o zablokowaniu drzwi autobusu z powodu koronawirusa Andrzej Kraśnicki jr

Takie rozwiązanie wprowadzono kilka dni temu w berlińskich autobusach, a już wczoraj na własną rękę stosują kierowcy autobusów w Szczecinku.

Pozostałe zmiany w komunikacji

ZDiTM przypomina, że w tej sytuacji nie ma możliwości zakupu biletów komunikacji miejskiej u prowadzących pojazdy. Zarząd podkreśla, że wszystkie drzwi powinny być otwierane przez prowadzących pojazdy, tak by pasażerowie nie musieli korzystać z przycisków. Z tego samego powodu nie ma przystanków „na żądanie”. Wszystkie są stałe – także w nocy. Żeby zmniejszyć ewentualny obieg zarazków, wyłączono także ogrzewanie w pojazdach. ZDiTM zapewnia też o dodatkowej, codziennej dezynfekcji pojazdów.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Jak teraz załatwiać sprawy w urzędzie miasta?

W związku z zamknięciem szkół i koniecznością minimalizacji zagrożeń dla kierowców, od poniedziałku wprowadzony zostaje letni rozkład jazdy. To oznacza:

  • Zawieszenie kursowanie autobusów linii 109, 110,
  • Na liniach 901, 904 i 908 nie będą wykonywane kursy realizowane w dni nauki w szkołach,
  • Na linii 111 obowiązywać będzie rozkład jazdy ważny w okresie wolnym od nauki w szkołach,
  • Linia 74 kursować będzie tylko do przystanku „Łukasińskiego Ogrody”, autobusy będą odstawać do planowanej godziny odjazdu w kierunku Bezrzecza,
  • Wprowadzone zostaną rozkłady letnie dla linii 53, 60, 69, 107.

Ograniczony kontakt z urzędnikami

ZDiTM ogranicza także obsługę w swoich biurach.

– Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy z poszczególnymi działami – mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM. – Korespondencja powinna być wysyłana pocztą, za pomocą platformy ePUAP lub umieszczana w skrzynce podawczej zlokalizowanej przy Biurze Obsługi Interesantów.

Biuro Obsługi Interesantów czynne będzie w godzinach 10-13. Zamknięta również zostaje kasa biletowa na Kaliny.

– Sytuacja jest dynamiczna i powyższe wytyczne mogą ulec zmianie – zastrzega Pieczyńska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.