- Urzeka mnie Las Arkoński w Szczecinie, jego bardzo zróżnicowany krajobraz, w tym ukształtowanie terenu czy sieć cieków wodnych i zbiorników. To zdecydowanie moje ulubione w Szczecinie miejsce do spacerów w wolnych chwilach i obserwacji ptaków - mówi Karolina Kulińska, obrończyni szczecińskiej zieleni. Ona już zagłosowała w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2022.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie są wasze ulubione zielone miejsca w Szczecinie, a jakie na Pomorzu Zachodnim? Gdzie najchętniej odpoczywacie od codziennego zgiełku? Trwa głosowanie w plebiscycie "Wyborczej" Supermiasta i Superregiony.

To nasz trzeci plebiscyt pod tym hasłem. W pierwszej edycji wybraliśmy to, co najlepiej udało się nam przez 30 lat istnienia polskich samorządów. Rok później wskazaliśmy najważniejsze zadania do zrealizowania przed 2040 r. W tym roku wybieramy najlepsze zielone miejsca.

Z propozycji zgłaszanych przez czytelników, ekspertów i naszych dziennikarzy wybraliśmy 12 w Szczecinie i 12 na Pomorzu Zachodnim, na które od piątku można głosować. Każdy może oddać jeden głos na zielone miejsce w Szczecinie i jeden na miejsce na Pomorzu Zachodnim.

SZCZECIN

POMORZE ZACHODNIE

A jak głosuje Karolina Kulińska, jedna z liderek Społecznej Straży Ochrony Zieleni skupiającej wolontariuszy walczących o każde drzewo, każdy zagrożony skrawek zieleni w Szczecinie?

CZYTAJ TEŻ: Strażnicy szczecińskich drzew. Kim są ludzie ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni?

Dla "Wyborczej"

Karolina Kulińska ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni w Szczecinie

Karolina Kulińska podczas protestu przeciwko wycince drzew na ul Piłsudskiego i pl. Szarych Szeregów w Szczecinie
Karolina Kulińska podczas protestu przeciwko wycince drzew na ul Piłsudskiego i pl. Szarych Szeregów w Szczecinie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Zieleń w mieście jest tematem ogromnie szerokim. Choć oczywiście mam w Szczecinie swoje ukochane tereny zielone, gdzie mogę choć na chwilę oderwać się od miejskiego tempa życia, to jednak zanim je wskażę, chciałam podkreślić rolę pewnej innej kategorii zieleni, która - choć niezwykle dużo zmienia w naszej codzienności - to jednak nie zawsze poświęcamy jej zbyt wiele uwagi.

Mowa oczywiście o zieleni przyulicznej, a w szczególności o szpalerach drzew starych i dużych rozmiarów. Jej rola na co dzień jest nieoceniona, a wizualnie potrafi ona niesamowicie zmienić każdą przestrzeń. Co jednak zdecydowanie ważniejsze - pomaga nam przetrwać w trudnych, miejskich warunkach, choćby redukując zanieczyszczenie powietrza, produkując tlen, ograniczając miejską wyspę ciepła, retencjonując [absorbując i magazynując - red.] wody opadowe. Gdy drzewa znikają z przestrzeni przyulicznych, natychmiast boleśnie odczuwamy ich brak. Tak było np. wtedy, gdy wycięto trzy ogromne rozmiarem drzewa na placu Rodła w Szczecinie. Ochrona i dogęszczanie przyulicznej zielonej sieci powinno być zdecydowanie jednym z priorytetów w kształtowaniu miast. Drzewa na każdej ulicy to już nie utopia, ale konieczność w czekającej nas przyszłości.

Wracając jednak do terenów zieleni, do których zieleń przyuliczna prowadzi, to dwoma moimi faworytami są Las Arkoński oraz Jasne Błonia wraz z parkiem Kasprowicza.

Las Arkoński to dla mnie namiastka dzikości w miejskiej rzeczywistości - miejsce, do którego wchodząc, nie czuję się, jakbym dalej była w obrębie terenu zurbanizowanego.

Las Arkoński, przełom strumienia Osówka
Las Arkoński, przełom strumienia Osówka  Fot. Jan Iwańczuk/encyklopedia.szczecin.pl

Urzeka mnie jego bardzo zróżnicowany krajobraz, w tym ukształtowanie terenu czy sieć cieków i zbiorników wodnych. To zdecydowanie moje ulubione w Szczecinie miejsce do spacerów w wolnych chwilach i obserwacji ptaków. Należy jednak dbać o to, by na terenach zieleni tego typu nie dopuszczać do nadmiernej ingerencji człowieka, czego niestety często jesteśmy świadkami - jak choćby w postaci kanalizacji cieków wodnych czy betonowania ścieżek. Nie każdy fragment zieleni w mieście należy cywilizować na siłę.

W tej przestrzeni miałam też okazję do współorganizacji i prowadzenia ciekawych działań społecznych, jak np. sprzątanie Doliny Siedmiu Młynów jako Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina czy psie ekopatrole, które współprowadziłam jako wolontariuszka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - to dało mi wiele pozytywnych wspomnień. Jest to więc również wspaniałe miejsce do różnych aktywności, inicjatyw społecznych czy po prostu spotkań.

Moim drugim szczecińskim ulubieńcem są Jasne Błonia, a więc przestrzeń odmienna od pierwszego typu.

Krokusy w sąsiedztwie majestatycznych platanów na Jasnych Błoniach w Szczecinie
Krokusy w sąsiedztwie majestatycznych platanów na Jasnych Błoniach w Szczecinie  JAKUB ŻUKOWSKI

Od kiedy pamiętam, uwielbiałam majestat platanów klonolistnych i atmosferę, która panuje w tym miejscu. Gdy myślę o platanowych alejach, do głowy zawsze przychodzi mi pojęcie tzw. genius loci, czyli ducha miejsca. Bo w tej przestrzeni czuć coś, czego nie da się do końca opisać słowami. Siedząc na ławce pod gałęziami platanów, można poczuć, jakby czas zwolnił.

Supermiasta i Superregiony. Zasady głosowania

Internetowe głosowanie na najlepsze zielone miejsca w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w ramach plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2022 trwa na szczecin.wyborcza.pl i koszalin.wyborcza.pl do 29 maja. Za pomocą specjalnych formularzy dołączonych do artykułów każdy może oddać jeden głos na zielone miejsce w Szczecinie i jeden na miejsce na Pomorzu Zachodnim

Wyniki ogłosimy 3 czerwca w "Tygodniku Szczecin" oraz na obu naszych serwisach lokalnych w Szczecinie i Koszalinie. 23 czerwca odbędzie się finałowa ogólnopolska gala plebiscytu w Warszawie z udziałem znakomitych zaproszonych gości.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem