Urząd Miasta w Szczecinie chce przeprowadzić inwentaryzację i wstępną inspekcję drzew rosnących w Śródmieściu, na Starym Mieście i Niebuszewie. - To ma skutkować nową jakością ich pielęgnacji - przekonuje Paulina Łątka z Biura Informacji Miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Docelowo magistrat zamierza objąć inwentaryzacją wszystkie drzewa znajdujące się w granicach administracyjnych Szczecina: rosnące na terenach zielonych, w pasach drogowych oraz przy różnego rodzaju zabudowie. Jednak -  ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia - jego realizacja będzie rozłożona na kilka etapów.

Gdzie będą liczone drzewa w Szczecinie

Pierwszy etap, którego dotyczy przetarg, obejmie wszystkie tereny zieleni urządzonej, tj. skwery, parki, zieleńce zarządzane przez Zakład Usług Komunalnych. Będzie to m.in. park Żeromskiego, park Andersa, Jasne Błonia, Wały Chrobrego, park Nadratowskiego oraz inne zieleńce i skwery w centrum Szczecina - łącznie ponad 41 ha terenu.

Tereny zielone w Szczecinie, na których będą zinwentaryzowane drzewa (etap I)
Tereny zielone w Szczecinie, na których będą zinwentaryzowane drzewa (etap I)  Fot materiały miasta

- Z map Miejskiego Ośrodka Geodezji i Kartografii wynika, iż na objętych inwentaryzacją terenach znajdują się 2792 drzewa, ale w rzeczywistości będzie ich na pewno więcej - przewiduje Paulina Łątka.

Co oznacza inwentaryzacja drzew w Szczecinie

Miasto wyjaśnia: "Inwentaryzacja drzew polegać będzie na zebraniu podstawowych informacji o drzewie, takich jak: gatunek, obwód pnia, wysokość, średnica korony, faza rozwoju itp. Każde drzewo otrzyma także swój indywidualny numer, czyli swoisty PESEL, który będzie podstawą do jego identyfikacji. Numer ten zostanie umieszczony na drzewie w postaci niewielkiej czarnej tabliczki z nadrukiem przybitej szpilką arborystyczną na wysokości ok. 2,5 m".

W ramach wstępnej inspekcji drzewa osoba wykonująca inwentaryzację będzie musiała ocenić, czy wymaga ono jakiejś interwencji, a także wskazać konieczne do wykonania zabiegi pielęgnacyjne, np. usunięcie suchych gałęzi, uzupełnienie ściółki, cięcie formujące młodych drzew, zdjęcie nawierzchni utwardzonej w celu poprawy warunków życia drzewa. W trudniejszych przypadkach, kiedy pojawi się podejrzenie, że drzewo może mieć osłabioną statykę lub jego kondycja jest silnie osłabiona, będzie wystawiane zalecenie wykonania pełnej inspekcji drzewa. Zainteresowane przetargiem podmioty mogą składać swoje oferty w urzędzie miasta do 26 maja do godz. 9.

Inwentaryzacja ma chronić drzewa i otoczenie

 Wszystkie zebrane dane na temat drzewa, wraz z jego numerem,  lokalizacją oraz fotografią danego okazu, zostaną wprowadzone do aplikacji Greenspaces, służącej do tworzenia bazy danych miejskich terenów zieleni.

- Inwentaryzacja drzew jest pierwszym etapem tworzenia kompleksowego systemu opieki nad drzewami, którego celem jest poprawa dobrostanu drzew, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa w ich otoczeniu – wyjaśnia Marta Safader-Domańska, ogrodnik miasta w Szczecinie. – To ważne w kontekście coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, skutkujących niszczeniem drzew i obiektów znajdujących się w ich otoczeniu. Właściwe wykonane wiązania konarów lub cięcia koron, zmniejszające siłę naporu wiatru, będą ograniczać szkody materialne i ratować drzewa przed zniszczeniem. Inwentaryzacja jest ważnym krokiem do poprawy stanu pięknych, starych okazów drzew oraz objęcia  właściwą opieką młodych.

Zagłosuj na swoje ulubione zielone miejsca

Przy tej okazji przypominamy, że trwa głosowanie na najlepsze zielone miejsca w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w plebiscycie "Wyborczej" Supermiasta i Superregiony. Głosowanie trwa do 29 maja, wyniki opublikujemy 3 czerwca. Głosujemy przy pomocy formularzy poniżej:

SZCZECIN

POMORZE ZACHODNIE

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Żeby mogli je systematycznie wycinać?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Brawo! Teraz nasz wielki pilarz Prezydent Krzystek będzie mógł wyciąć niezły numer.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dobry pomysł, o drzewa trzeba wreszcie zacząć dbać. Było już sporo akcji obrony drzew przed absurdalnymi wycinkami (korty przy Lodogryfie, Piłsudskiego przy Sprzymierzonych itd.). A tak z okolic Szczecina: ostatnio udało się uratować piękną aleję w okolicach Bielina, teraz rozpoczęła się walka o zachowanie ostatnich drzew przy ul. Koralowej i Górnej w Bezrzeczu, które planowane są do wycinki z absurdalnych powodów.
  Zachęcam do podpisania petycji na "znanej stronie z petycjami", google pomoże: apel o wstrzymanie wycinki drzew podczas remontu ulic koralowej i gornej w bezrzeczu
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  myszolow i śródmieszczka - właśnie chciałem napisać że dzięki temu spisowi będzie można zlecać wycinkę drzew zza biurka, nawet nie robiąc wizji lokalnej, ale mnie - skubańcy - wyprzedziliście :-)
  @evergreen111
  Nie martw się masz miejsce na pudle (zawsze to brązowy medal)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Tymczasem na Pogodnie olewka jak zwyklę, sadzą dwa drzewka na krzyż, po dwóch latach drzewko pada i cisza. W ciągu ostatnich lat masowo umierają stare głogi przy ulicach, zaraz się pustynia Gobi zrobi :(
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  a co z terenami miejskimi znajdującymi się w obrębie tzw podwórka gdzie teren należy do miasta.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0