Zielonym miejscem w Szczecinie, z którego mogę skorzystać bez problemu, jest park Żeromskiego. Chcąc nie chcąc jest to więc moja "zielona oaza" - napisała do nas Czytelniczka w związku z plebiscytem Supermiasta i Superregiony 2022.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poniżej publikujemy list w całości.

Moja zielona oaza w zabetonowanym Szczecinie

Bardzo podoba mi się wasz tytuł "Gdzie najchętniej skrywamy się wśród zieleni" [chodzi o zdjęcie i zapowiedź plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2022 na pierwszej stronie papierowego wydania "Tygodnika Szczecin" z 29 kwietnia 2022 - red.]. Dla mnie brzmi on trochę abstrakcyjnie, gdyż mojej chęci w tym temacie nie mogę niestety zrealizować, ale jest zachęcający.

Zielonym miejscem w Szczecinie, z którego mogę skorzystać bez problemu, jest park Żeromskiego. Chcąc nie chcąc, jest to więc moja "zielona oaza". Park jest zadbany i piękny, jednak niezbyt duży i otoczony zatłoczonym samochodami centrum miasta, więc do "zielonej oazy" mu daleko.

Już tłumaczę, dlaczego to "chcąc nie chcąc": otóż jestem starą kobietą, nie mam samochodu ani bliskich, którzy mogliby mnie gdzieś dowozić. Nie jestem w stanie dojechać sama na spacerowanie po lesie, który taką oazą byłby faktycznie. Okazjonalnie mogę się na taki wypad z kimś umówić, ale nie o to chodzi w temacie zielonej oazy. A nawet już nie "oazy", ale choćby skrawka zieleni do patrzenia przez okno. Mieszkam w centrum miasta, przy ulicy, która była kiedyś aleją, a teraz jest sześciopasmową autostradą.

Mimo powszechnej już świadomości o konieczności unikania betonowania miast, nikt nie chce w Szczecinie takiego kierunku realizować, a przynajmniej nie wszędzie, nie w miejscach najbardziej zatrutych wyziewami z aut. W mojej remontowanej okolicy znikają drzewa i trawniki, choćby te najmniejsze. Bardzo zazdroszczę mieszkańcom alei Wojska Polskiego, gdzie sadzone są obecnie platany. Tak bym chciała taką akcję widzieć na mojej ulicy, gdzie po obu jej stronach mieszkają ludzie, często w mojej sytuacji wiekowej.

Przy okazji: nie wierzę w uciążliwość drożyzny czy inflacji; liczba jeżdżących pod moimi oknami aut absolutnie nie zmniejsza się, wręcz przeciwnie: jest ich coraz więcej. Jest coraz więcej brudu i coraz większy hałas. Nawet gdybym miała moją malutką "oazę zieleni" na swoim balkonie, nie byłabym w stanie z niej korzystać, głównie przez ten hałas.

CZYTAJ TEŻ: Różanka, Syrenie Stawy, Puszcza Bukowa, Świdwie, Góra Chełmska? Wybieramy najlepsze zielone miejsca

Jeśli zaś chodzi o Pomorze Zachodnie - piękne są tereny na Pojezierzu Drawskim i gdybym miała 50 lat mniej, byłabym szczęśliwą turystką pieszą lub rowerową w tamtych okolicach. Tam można znaleźć zielone oazy na każdym prawie kroku, tereny są zadbane, mało ludzi, a zwłaszcza samochodów. Gorąco polecam!
Spragniona zieleni szczecinianka

Tytuł listu od redakcji

Zasady plebiscytu Supermiasta i Superregiony

Prosimy o nadsyłanie kolejnych propozycji najpiękniejszych zielonych miejsc w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim na adres e-mail: supermiasta@szczecin.agora.pl. Warto dołączyć zwięzłe uzasadnienie, dlaczego właśnie ten, a nie inny zielony zakątek sobie upodobaliście – najciekawsze z opisów opublikujemy na naszych łamach, by zachęcić innych do głosowania właśnie na nie. Na zgłoszenia czekamy do 8 maja. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy 12 zielonych miejsc w Szczecinie i 12 w regionie, na które będzie można głosować.

Internetowe głosowanie na najlepsze zielone miejsca w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2022 zacznie się 13 maja i potrwa do 29 maja.

Wyniki ogłosimy 3 czerwca w "Tygodniku Szczecin" oraz na serwisach szczecin.wyborcza.pl i koszalin.wyborcza.pl. 14 czerwca odbędzie się finałowa ogólnopolska gala plebiscytu w Warszawie z udziałem znakomitych zaproszonych gości.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem