Każdy z nas ma ulubione zielone miejsce wypoczynku w naturze. W tegorocznym plebiscycie Supermiasta i Superregiony chcemy wybrać te, które uważacie za najpiękniejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaczynamy trzeci plebiscyt „Gazety Wyborczej" Supermiasta i Superregiony. W pierwszej edycji skupialiśmy się na tym, czego udało się nam dokonać w czasie 30 lat istnienia polskich samorządów. W drugiej edycji skupiliśmy się na przyszłości i wybieraliśmy najważniejsze zadania do wykonania w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim do 2040 r. Okazało się, że dla wielu mieszkańców najważniejsze były cele, których realizacja wiąże się z ochroną i tworzeniem miejsc dobrych do życia – związanych z wypoczynkiem, ochroną środowiska, ekologią.

CZYTAJ TEŻ: Wygrały obwodnica i obwodnica. Siedem najważniejszych rzeczy do zrobienia do 2040 r. w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim

Między innymi stąd wziął się pomysł, byśmy w tym roku wybierali najpiękniejsze zielone miejsca. Takie, w których można ukryć się przed codziennym zgiełkiem, zaczerpnąć powietrza, poobcować z naturą. Spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi lub po prostu pospacerować albo nawet zmęczyć się podczas pieszej czy rowerowej wyprawy. Każdy z nas ma takie „swoje" miejsca. Nasz tegoroczny plebiscyt Supermiasta i Superregiony to świetna okazja, żeby pochwalić się tymi "tajemniczymi ogrodami", zareklamować je, wylansować wśród innych zwolenników aktywnego wypoczynku. Zielone miejsca biorące udział w plebiscycie to mogą być ulubione miejskie parki i zieleńce, podmiejskie lasy, zaszyte w zieleni jeziora, parki krajobrazowe z efektownymi widokami. Sami najlepiej wiecie, gdzie najchętniej spędzacie czas „w naturze".

Prosimy o zgłaszanie waszych propozycji w dwóch kategoriach: zielone miejsca w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim na supermiasta@szczecin.agora.pl. Na najciekawsze z Waszych propozycji będzie można zagłosować w plebiscycie miejskim i osobno w wojewódzkim. Na zachętę – kilka naszych propozycji.

SZCZECIN

Staw Brodowski

Staw Brodowski w Szczecinie
Staw Brodowski w Szczecinie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Drzetowa, przez miejscowych nazywany „Pajem". Staw i otaczający go park w niecce między ulicami Wilczą, Rugiańską, Komuny Paryskiej i Tomaszowską powstał w miejscu dawnego wyrobiska gliny. Alejki i wiodące do nich schody były tu już za czasów PRL, ale ten teren wokół Stawu Brodowskiego stał się naprawdę atrakcyjny po zakończonej w 2015 r. rewitalizacji, która była efektem zwycięstwa projektu w ramach pierwszej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Robotnicy wyregulowali wówczas brzegi stawu, wyremontowali alejki i oświetlenie. Są też ławeczki i stoliki, na których można zagrać w szachy, siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw i wybieg dla psów.

Syrenie Stawy

Syrenie Stawy w Szczecinie
Syrenie Stawy w Szczecinie  Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

Atrakcyjny teren rekreacyjny zagospodarowany przez miasto dzięki unijnym funduszom w 2018 r. Chodzi o ok. 18-hektarowy obszar między Ogrodem Botanicznym a ul. Międzyparkową, obok szlaku spacerowego wiodącego z parku Kasprowicza do Arkonki. Formalnie spacerowe alejki, mostki i pomosty, wiaty, altany i ciekawe tablice informacyjne to „Centrum ochrony bioróżnorodności". Historycznie w tym miejscu było gospodarstwo Ecnenberg, a potem założone przez Johannesa Quistorpa sanatorium dla osób nerwowo chorych i rekonwalescentów im. Ernsta Arndta. Obok działała restauracja Lidenhof (Lipowy Dwór), po której przetrwał tylko zarys murów.

CZYTAJ TEŻ: Powstał jeden z piękniejszych, "zielonych" zakątków Szczecina

Jasne Błonia

Jasne Błonia w Szczecinie wiosną
Jasne Błonia w Szczecinie wiosną  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Zielona wizytówka Szczecina przypominająca nieco Pola Marsowe przy wieży Eiffla w Paryżu (z tą różnicą, że szczecińskie błonia są o wiele bardziej zadbane). Między okazałym gmachem publicznym (dzisiejszym urzędem miasta) a terenami rekreacyjnymi ciągnącymi się do północno-zachodnich krańców Szczecina w latach 1925-1927 powstał szeroki trawnik ozdobiony latem efektownymi kompozycjami kwiatowymi, obramowany dwoma alejami obsadzonymi platanami, które wyrosły na potężne drzewa. Jest ich w sumie 213. To to największe skupisko tego gatunku drzew w Polsce. W 1979 r. kompozycja Jasnych Błoni została uzupełniona o teren za ul. Piotra Skargi, gdzie powstał pomnik Czynów Polaków będący krajobrazową dominantą tego miejsca.

Las Arkoński

Ruiny wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim w Szczecinie
Ruiny wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim w Szczecinie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

To część Puszczy Wkrzańskiej w granicach Szczecina. Zajmuje prawie 1000 ha porośniętych lasem mieszanym (sosna, buk, dąb, topola, brzoza, olcha i zasadzone przez człowieka modrzewie i daglezje). Pofałdowany teren polodowcowy o różnicy poziomów do stu metrów. Rozległy teren z wieloma atrakcjami, takimi jak Wzgórze Arkony z ruinami wieży Quistorpa, jezioro Goplana i sporo mniejszych stawów, kąpielisko Arkonka otoczone trasami spacerowymi i drogą dla rowerzystów i wrotkarzy, liczne polany rekreacyjne czy malownicza Dolina Siedmiu Młynów. Przez Las Arkoński przebiega kilka wyznaczonych przez przewodników i krajoznawców atrakcyjnych szlaków turystycznych.

Puszcza Bukowa

Puszcza Bukowa koło Szczecina
Puszcza Bukowa koło Szczecina  Fot. Cezary Aszkiełowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Leży na Wzgórzach Bukowych i rozciąga się na południowym wschodzie od Szczecina, a częściowo w granicach miasta (m.in. rejon Jeziora Szmaragdowe). Malownicze i cenne przyrodniczo tereny są ulubionym miejscem podmiejskich wypraw mieszkańców nie tylko prawobrzeżnego Szczecina.

W Puszczy Bukowej są siedliska wielu zwierząt, w tym rzadkich i chronionych (bocian czarny, bielik, orlik, kania ruda, żmija zygzakowata, zaskroniec, gniewosz plamisty). Niektóre jej części są rezerwatami przyrody (m.in. Bukowe Zdroje, Osetno), jest tu też 112 pomników przyrody (np. Lipa Świętego Ottona przy kościele w Płoni, zasadzona podobno w 1124 r. podczas pomorskiej misji biskupa Ottona z Bambergu). Na terenie puszczy wytyczono wiele szlaków turystycznych o różnej skali trudności. Niestety, w ostatnich latach Lasy Państwowe traktują Puszczę Bukową jak zwykły las gospodarczy.

POMORZE ZACHODNIE

Połczyński Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Połczynie Zdrój
Park Zdrojowy w Połczynie Zdrój  Fot. Andrzej Kraśnicki jr

Połczyn-Zdrój jest najstarszym miastem o walorach uzdrowiskowych w Polsce. Wizytówką i dumą miasta jest jego zabytkowy Park Zdrojowy. Liczy aż 80 hektarów. Znajdują się tu obiekty uzdrowiskowe, kwietne dywany, wodotryski, altany, a także zabytkowa pijalnia wody Joasia. Jedną z atrakcji jest wielka szachownica z wysokimi na ponad pół metra figurami. W parku występuje ponad 60 gatunków drzew i krzewów. W okolicznych sklepikach można zaopatrzyć się w lokalne produkty i pamiątki. Są też place zabaw dla dzieci. W odległości kilkuset metrów wznosi się XIII-wieczny zamek. W Parku Zdrojowym organizowane są śluby cywilne. Połczyński Urząd Stanu Cywilnego zaprasza pary z całego kraju.

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy. Spływ Korytnicą
Drawieński Park Narodowy. Spływ Korytnicą  Fot. Andrzej Kraśnicki jr

Utworzony w 1990 r. park narodowy kojarzony jest przede wszystkim ze spływami kajakowymi Drawą. W sezonie to zatłoczone i hałaśliwe miejsce. Park oferuje jednak znacznie więcej. Do spływów kajakowych świetnie nadaje się dużo mniej popularna Korytnica.

CZYTAJ TEŻ: Jak na kajaki, to na Pomorze Zachodnie. Są tu wciąż dzikie rzeki

Kajaki to jednak nie wszystko, warto zobaczyć park z perspektywy pieszego i rowerzysty. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego wytyczonych zostało około 90 km szlaków pieszych, które udostępnione są przez cały rok od świtu do zmierzchu, również do uprawiania turystyki rowerowej oraz biegów narciarskich. Warte polecenia szlaki rowerowe to: czerwony: Pętla Zatom (20,64 km), niebieski: Pętla Barnimie (33,16 km), zielony: Pętla Głusko (23,50 km).

Wrzosowiska Cedyńskie

Zielone Pomorze Zachodnie. Wrzosowiska Cedyńskie
Zielone Pomorze Zachodnie. Wrzosowiska Cedyńskie  Andrzej Kraśnicki jr

Rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego położony jest kilka kilometrów na południe od Cedyni, przy szosie łączącej to miasto z Osinowem Dolnym. To część tzw. Karpat Cedyńskich, czyli wysokich wzniesień, z których rozciąga się rozległy widok na Dolinę Dolnej Odry. Patrzymy na niego częściowo przez pryzmat wzgórz pokrytych hektarami wrzosów i roślinności kserotermicznej. To niebanalny krajobraz stepowy. Od 2016 r. rezerwat jest udostępniony do zwiedzania – wytyczono kilkusetmetrową ścieżkę prowadzącą na szczyt 60-metrowego wzgórza, na którym znajduje się wiata. Ze ścieżki nie wolno schodzić, zaś wokół niej znajdują się tablice informacyjne.

Woliński Park Narodowy

Międzyzdroje. Klif w Wolińskim Parku Narodowym
Międzyzdroje. Klif w Wolińskim Parku Narodowym  CEZARY ASZKIEŁOWICZ

WPN kojarzy się przede wszystkim z pokazową zagrodą żubrów, ale największą atrakcją krajobrazową parku są wzgórza na szczytach nadmorskich klifów. Najsłynniejsze jest Wzgórze Gosań. To najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża (93 m n.p.m.) i jeden z najładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Wejście na punkt widokowy znajduje się przy szosie nr 102, relacji Międzyzdroje – Kołobrzeg, skąd po ok. 300-metrowym spacerze (przez malowniczy odcinek leśny buczyny pomorskiej) turyści docierają do punktu widokowego. Tam czeka na nich rozległy widok Zatoki Pomorskiej, zarysy miast Międzyzdroje, Świnoujście i niemieckiego Alhbeck. To wysokie wzniesienie pozwala ponadto na dokładniejsze obejrzenie tutejszego wybrzeża klifowego. Warto z tego miejsca zobaczyć zachód słońca. Dla miłośników dłuższych spacerów polecamy spacer plażą wzdłuż klifów.

CZYTAJ TEŻ: 10 unikatowych atrakcji turystycznych nad morzem

Góra Chełmska w Koszalinie

Góra Chełmska w Koszalinie
Góra Chełmska w Koszalinie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Tą nazwą oznaczany jest potocznie leśny kompleks składający się z trzech „świętych gór" środkowego Pomorza, której najwyższe wzniesienie Krzyżanka (137 m n.p.m.) ma długą tradycję chrześcijańskiego miejsca pielgrzymkowego. Wzniesiona w 1266 r. kaplica służyła mieszkańcom jako kościół parafialny. Po reformacji sanktuarium będące pod opieką koszalińskich cysterek zostało zburzone i zapomniane. Kościół katolicki powrócił tu w 1990 r. Na szczycie góry znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa o wysokości 31,5 m. Z niej rozciąga się panorama Koszalina, ale zobaczyć można także jezioro Jamno i Bałtyk. Górę Chełmską oplatają liczne szlaki turystyczne, m.in.: im. Józefa Chrząszczyńskiego (czerwony), Porwanego Księcia (niebieski) i Pętla Tatrzańska (żółty). Niestety, prezydent Koszalina planuje budowę nowej drogi na górę, co oznacza konieczność wycięcia ponad 300 drzew.

Supermiasta i Superregiony 2022. Zasady plebiscytu

Prosimy o nadsyłanie kolejnych propozycji najpiękniejszych zielonych miejsc w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim na adres e-mail: supermiasta@szczecin.agora.pl. Warto dołączyć zwięzłe uzasadnienie, dlaczego właśnie ten, a nie inny zielony zakątek sobie upodobaliście – najciekawsze z opisów opublikujemy na naszych łamach, by zachęcić innych do głosowania właśnie na nie. Na zgłoszenia czekamy do 8 maja. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy 12 zielonych miejsc w Szczecinie i 12 w regionie, na które będzie można głosować.

Internetowe głosowanie na najlepsze zielone miejsca w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2022 zacznie się 13 maja i potrwa do 29 maja.

Wyniki ogłosimy 3 czerwca w "Tygodniku Szczecin" oraz na serwisach szczecin.wyborcza.pl i koszalin.wyborcza.pl. 14 czerwca odbędzie się finałowa ogólnopolska gala plebiscytu w Warszawie z udziałem znakomitych zaproszonych gości.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Okolice jeziora Głębokie są piękne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Polecam Drawieński Park Narodowy. W szczególności wieś Zatom - w samym środku najciemniejszego nieba na zachodzie Polski
  już oceniałe(a)ś
  0
  0