Statuetkę Szczupaka przyznałbym niepokornemu dominikaninowi o. Tomaszowi Dostatniemu, który w rok po przeprowadzce na Pomorze Zachodnie stał się ważnym i niezwykle aktywnym uczestnikiem życia intelektualnego miasta - mówi Rafał Jesswein, publicysta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szczupaki i Kiełbie to plebiscyt "Wyborczej" w Szczecinie. Szczupakiem nagradzamy tych, którzy w mijającym roku zasługują na szczególne uznanie, a Kiełbiem tych, którzy przynosili wstyd miastu i regionowi. To już 17. edycja konkursu.

Typuje Rafał Jesswein publicysta

Do Szczupaka 2021 nominuję:

O. Tomasza Dostatniego - dominikanina, przeniesionego przez zakon z Lublina do Szczecina (dalej już się chyba nie dało), który w rok po przeprowadzce na Pomorze Zachodnie stał się ważnym i niezwykle aktywnym uczestnikiem życia intelektualnego miasta. Kiedy wyjeżdżał - jego przyjaciele dzwonili do znajomych w Szczecinie, prosząc o opiekę nad niepokornym zakonnikiem. Tymczasem to on zaopiekował się nami: organizuje spotkania z czołowymi intelektualistami katolickimi, w publicznych debatach jednoznacznie głosi konieczność odpokutowania przez Kościół win wobec wiernych. Jest bardzo aktywnym publicystą  - jego felietony czytać można na łamach „Gazety Wyborczej" i na stronach „Monitora Szczecińskiego". We współpracy z tym ostatnim portalem nadal prowadzi vloga „Otwarta Brama" (Ośrodka „Brama Grodzka").

Czytaj też: Szczupaki i Kiełbie 2021. Moje nominacje za bezkompromisową walkę o prawa kobiet i za walkę o drzewa

Do Kiełbia 2021 nominuję:

Kiełb nie tylko roku 2021, a dziesięciolecia należy się tym, którzy przez sześć lat chwalili się odbudowaniem w Szczecinie przemysłu stoczniowego, a którzy dopuścili do likwidacji najnowocześniejszego w regionie przedsiębiorstwa z obszaru gospodarki morskiej (ST3 Offshore), zdecydowali o zamknięciu stoczni w Świnoujściu (200 osób na bruku), a budowę promów pasażersko-samochodowych zorganizowali w Trójmieście, co - paradoksalnie - po raz pierwszy stwarza szansę na to, że te promy w ogóle powstaną. 

Szczupaki i Kiełbie 2021

Do udziału w plebiscycie Szczupaki i Kiełbie 2021 zapraszamy Czytelników. Prosimy o nadsyłanie propozycji nominacji do tytułów Szczupaka 2021 i Kiełbia 2021, najchętniej z krótkimi uzasadnieniami. Na e-maile czekamy do poniedziałku 20 grudnia. Piszcie na szczupaki@szczecin.agora.pl.

Spośród Waszych propozycji dziennikarze szczecińskiej „Wyborczej" wybiorą dziesiątkę kandydatów nominowanych do Szczupaka i piątkę Kiełbi. Ich listę opublikujemy 24 grudnia. Kto zostanie szczecińskim Szczupakiem 2021 ogłosimy w ostatni dzień 2021 roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chyba musielibyśmy upaść na głowę by nagradzać ludzi Watykanu za to jak dobrze im idzie propaganda w naszym mieście.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Nie dajmy się zwieść, albo się jest w tej zepsutej strukturze jakim jest KK albo nie. To mi przypomina opowieść o tzw. dobrych członkach mafii.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  To chyba jakiś żart. W 2021 roku nominować działacza kościoła katolickiego za to, że prowadzi tu aktywnie działalność propagandową swojej organizacji. Przypomina to tradycyjne medale/puchary na zachętę. Tylko pan Jesswein chyba przespał ostatnie 10 lat. Ludzie się już obudzili, zobaczyli prawdziwą twarz kościoła katolickiego i nie są podatni na takie zasłony dymne w postaci księży "inteligentów" z "kościoła otwartego" czy innego wymysłu mającego mydlić oczy. Strasznie żenująca nominacja.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  Na Youtube o. Tomasz Dostatni reklamuje książkę Rafała Jesswein.
  W drugą stronę RJ typuje o.TD do Szczupaka.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  Litści, jakim uczetnikiem życia intelektualnego miasta? KK i życie intelektualne. Te mrzonki z okolic Tygodnika Powszechnego i Więzi...Rozumiem, ale i jednak trochę wpółczuję.
  już oceniałe(a)ś
  7
  4