To nasi żołnierze trzykrotnie w latach 2007-2015 brali udział w misjach na terenie Afganistanu i samej stolicy Kabulu - w liście do prezydenta Krzystka przypomina Małgorzata Matyja, członkini Zielonych w Szczecinie. Zwraca uwagę, że teraz życie lokalnych sojuszników jest zagrożone.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Małgorzata Matyja w imieniu Zielonych zwróciła się do prezydenta Szczecina Piotra Krzystka z apelem, by miasto przyjęło przynajmniej jedną rodzinę z pogrążonego w chaosie Afganistanu.

"Liczę, że znajdzie się w Szczecinie miejsce i możliwości aby udzielić azylu przynajmniej dla jednej z rodzin uchodźców z Afganistanu" - pisze do prezydenta Małgorzata Matyja.

Życie afgańskich rodzin jest zagrożone

Matyja apeluje też o "natychmiastowe zaoferowanie pomocy przez miasto Szczecin oraz wsparcie wszelkich akcji i inicjatyw mieszkańców naszego miasta na rzecz afgańskich współpracowników i ich rodzin, którzy przez ostatnie dwadzieścia lat pracowali z Wojskiem Polskim w Afganistanie".

Matyja podkreśla, że dzięki afgańskim współpracownikom Polskie Kontyngenty Wojskowe bezpiecznie mogły realizować swoje zadania sojusznicze.

W liście do prezydenta pisze: "Nie bez znaczenia jest, że pomoc jakiej udzielali nam Afgańczycy, dotyczyła bezpośrednio żołnierzy pochodzących z naszego miasta i regionu, wchodzących w skład Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. To nasi żołnierze trzykrotnie w latach 2007 - 2015 brali udział w misjach na terenie Afganistanu i samej stolicy Kabulu. Po wycofaniu się sił zbrojnych NATO oraz Stanów Zjednoczonych z Islamskiej Republiki Afganistanu i upadku dotychczasowych struktur państwowych, to nasi lokalni sojusznicy stali się celem ataków, a ich życie jest zagrożone".

Czytaj też: Do Warszawy dotrą dziś kolejne samoloty z uciekinierami z Afganistanu. Dramat na lotnisku w Kabulu wciąż trwa

Do bazy lotniczej w Kabulu - skąd trwa ewakuacja Afgańczyków z przejętego przez talibów kraju - skierowano trzy polskie samoloty wojskowe: dwa herculesy i jedną casę. Mają kursować między stolicą Afganistanu a portem lotniczym Nawoi w Uzbekistanie, skąd uciekinierów będą odbierać maszyny LOT-u. W środę i czwartek rano dotarły do Warszawy pierwsze samoloty z uciekinierami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Sprowadzamy do pracy imigrantów z Bangladesz, czyli też muzułmanów, a nagle problemem dla Matołusza są uchodźcy z Afganistanu, którzy pomagali naszym wojskom w czasie misji w tym kraju. Skoro pomagali to najwyraźniej bliższa im nasza cywilizacja niż Taliban.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1