Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt „Wyborczej" ogłosiliśmy pod koniec marca. Po dyskusji z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami wybraliśmy dla każdego z plebiscytowych 44 miast i regionów po 12 wyzwań.

Z nich – w głosowaniu internetowym – wyłoniliśmy finałowe siódemki. Wyniki głosowania, w którym wzięło udział ponad 67 tys. osób, ogłosiliśmy 7 maja.

Nasi czytelnicy okazali się dość jednomyślni – wśród zwycięskich wyzwań dominowały te związane z ekologią. Ludzie chcą więcej zieleni, więcej przyjaznych środowisku rozwiązań komunikacyjnych. Mają dość smogu, śmieci i dominacji samochodów w miastach. Z drugiej strony – marzą im się dobre drogi i szybkie koleje. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas wtorkowej gali „Supermiasta i Superregiony 2040".

O czym będą dyskutować samorządowcy

Program zaplanowanej na prawie dwie godziny uroczystości to debaty samorządowców, rozmowy z mieszkańcami, prezentacja wyzwań, które zebrały najwięcej głosów w poszczególnych miastach i regionach. O Polsce teraz i w przyszłości mówić będą Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej", jego pierwszy zastępca Jarosław Kurski i wydawca „Wyborczej" Jerzy B. Wójcik.

Samorządowcy spotkają się podczas trzech dyskusji. Pierwsza, prowadzona przez Michała Olszewskiego (redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Krakowie) nosi tytuł „Nowa normalność miast". O tym, jak życie metropolii zmieniło się z powodu epidemii – i jak jeszcze może się zmienić – porozmawiają prezydenci Marcin Krupa (Katowice), Andrzej Nowakowski (Płock), Jacek Majchrowski (Kraków), Hanna Zdanowska (Łódź), Krzysztof Żuk (Lublin).

O polityce, konfliktach na linii samorząd-rząd, o zakusach centralizacyjnych partii rządzącej debatować będą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Rozmowę poprowadzi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej".

Co martwi marszałków?

Z punktu widzenia szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego ciekawa może być też trzecia z debat.

Bo weźmie w niej udział marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, który jest też prezesem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i przewodniczącym frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów (czyli zgromadzeniu przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w Unii Europejskiej). Będzie więc zabierał głos znając problemy i wyzwania z lokalnej, ale też ogólnopolskiej i europejskiej perspektywy.

Najważniejsze tematy tej debaty będą następujące: Co czeka w ciągu najbliższych lat regiony? Jak wcielić w życie wyzwania zdefiniowane w plebiscycie przez mieszkańców? Jak efektywnie wykorzystywać pieniądze z UE? Takie pytania zada na pewno swoim gościom redaktor naczelny „Wyborczej Trójmiasto", Grzegorz Kubicki. Oprócz Geblewicza udział w tej części dyskusji wezmą inni marszałkowie: Adam Struzik (woj. mazowieckie), Elżbieta Polak (woj. lubuskie), Mieczysław Struk (woj. pomorskie), Piotr Całbecki (woj. kujawsko-pomorskie), Gustaw Brzezin (woj. warmińsko-mazurskie) i Marek Woźniak (Wielkopolska).

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Co zaśpiewa Kwiat Jabłoni?

Nasz muzyczny gość podczas gali to duet Kwiat Jabłoni, czyli rodzeństwo Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz.

Duet Kwiat JabłoniDuet Kwiat Jabłoni Fot. Natalia Niedziela / Materiały prasowe

„Zespół jest prawdziwym fenomenem. Chyba jedynym zespołem, którego piosenki puszczało Radio Maryja, który występował na organizowanym przez Jurka Owsiaka festiwalu PolandRock i rozsiadł się na kanapie u Kuby Wojewódzkiego. Który godzi młodych wrażliwców osieroconych przez Domowe Melodie ze starszymi o pokolenie fanami Starego Dobrego Małżeństwa" – pisał o nich na łamach „Wyborczej" Jarek Szubrycht.

Galę poprowadzą Piotr Bałtroczyk i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Zaczynamy we wtorek, 25 maja, o godz. 18. Transmisja na wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.