Nasz plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040, w którym wybieramy najważniejsze zadania dla Szczecina i dla regionu do zrealizowania w perspektywie 20 lat, zbliża się ku końcowi. Głosujemy już tylko do poniedziałku (3 maja).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prosimy o wskazanie najważniejszych wyzwań dotyczących przyszłości wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili. Każdy może oddać jeden głos na zadanie dla supermiasta i jeden dla superregionu. Suma wszystkich głosów wyłoni siedem najważniejszych celów dla Szczecina i siedem dla Pomorza Zachodniego. Specjalne formularze do głosowania są pod wybranymi artykułami na szczecin.wyborcza.pl (także pod tym tekstem).

Zainteresowanie tegorocznym plebiscytem jest naprawdę duże. W zeszłym roku, gdy wybieraliśmy największe osiągnięcie Szczecina w minionym 30-leciu, zagłosowało 1080 osób. Teraz głosów mamy już dwa razy więcej. A przecież do końca plebiscytu zostało jeszcze kilka dni.

Co, Waszym zdaniem, jest najważniejsze?

Tydzień temu wskazaliśmy trzy wyzwania dla Szczecina i trzy dla woj. zachodniopomorskiego, które wówczas były „na podium.” Tym razem podajemy po pięć celów, które mają największe szanse na znalezienie się w finałowych siódemkach. Jeśli są wśród nich te, które uważacie za najważniejsze, oddając na nie swoje głosy zwiększacie ich szanse. Jeśli Wasze preferencje są inne, głosując możecie sprawić, że wybrane zadanie „wskoczy” do tych siódemek.

Czołówkę plebiscytowych wyzwań podajemy w kolejności nieodzwierciedlającej liczby oddanych głosów, by nie zdradzać przed czasem, które z wyzwań mogą być na pierwszych miejscach.

Pięć wyzwań dla Szczecina, które obecnie mają najwięcej głosów (w kolejności alfabetycznej):

 • Dalszy powrót miasta nad wodę;
 • Dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej;
 • Nowe linie tramwajowe;
 • Ograniczenie ruchu samochodów w centrum;
 • Polsko-niemiecka ponadgraniczna metropolia.

Pięć wyzwań dla Pomorza Zachodniego, na które głosujecie najczęściej (w kolejności alfabetycznej):

 • Dokończenie regionalnej sieci szlaków rowerowych;
 • Lobbowanie za budową dróg S10 i S11;
 • Lobbowanie za budową zachodniej obwodnicy Szczecina;
 • Przeciwdziałanie komunikacyjnemu wykluczeniu regionu;
 • Sto procent czystej energii odnawialnej w regionie.

To stan na czwartek. Ale jaka będzie ostateczna kolejność, zależy wyłącznie od Was!

Prenumerata serwisu Wyborcza.pl jako bonus

Dla każdego z głosujących mamy dodatkową zachętę: dwa miesiące prenumeraty Wyborcza.pl za darmo! I to w najbardziej bogatym Pakiecie Premium, dający dostęp do wszystkich serwisów i atrakcyjnych wydarzeń online. Drogę do tej oferty otwiera udział w plebiscycie. Wystarczy kliknąć w jeden z plebiscytowych piktogramów, ten z najważniejszym – Waszym zdaniem – celem do zrealizowania do 2040 r.

Jakie są najważniejsze wyzwania dla Pomorza Zachodniego do 2040 r.? Zagłosuj

Jakie są najważniejsze wyzwania dla Szczecina, które trzeba zrealizować do 2040 r.? Zagłosuj

SZERSZE OMÓWIENIE WYZWAŃ DLA SZCZECINA I REGIONU >>

Kiedy podamy wyniki plebiscytu?

Przypominamy, że głosowanie trwa do 3 maja, do godz. 23.59. Listę siedmiu zwycięskich najważniejszych wyzwań dla Szczecina i siedmiu dla Pomorza Zachodniego ogłosimy 7 maja. 25 maja odbędzie się ogólnopolska gala plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040, z udziałem m.in. marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, na której podsumujemy całą akcję.

O plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 słuchaj także w Radiu Złote Przeboje Szczecin w sobotę o godz. 6 oraz w niedzielę o godz. 6 i 20 (powtórki).

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziwne cały Świat rozważa jak szybko dość do tzw . Smart Cityes wiele elementów jest wdrażanych w miastach Europy a tu w Szczecinie nic na ten temat. Już w Gdańsku zaczęli wdrażać a tu ani jeden cel jaki ma w przyszłości być zrealizowany w mieście Szczecin nie nawiązuje do tego np: SI w ruchu,w służbie zdrowia w transporcie w administracji. Amatorzy wracają do rozwiązywania problemów w przyszłości o współczesne rozwiązania. Zacofanie!!!!
  @WOJBAK
  Dużo słów, zero treści. Czego się konkretnie domagasz?
  P.S. Smart Cities, nie Smart Cityes.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Bo w szmaty z wyrównywaniem szans, najważniesze, że u mnie ok :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szkoda, że mała jest świadomość konieczności współpracy transgranicznej. Szczecin jako metropolia oddziałująca na, nieco niczyją, sporą część Brandenburgii to byłby duży impuls dla rozwoju miasta na wszelkich polach.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  linki do głosowania nie działają ...
  @berlinertor
  już działają
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A co z Frygą?
  @Tytka
  Co z pomnikiem Krzysztofa Jarzyny, ja się pytam!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @Kacpigor1
  Tfu! Nie wywołuj wilka z lasu. Mało ci koszmarnej pizzeri?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0