Niemieccy partnerzy z Meklemburgii-Pomorza Przedniego są gotowi aktywnie uczestniczyć w pracach na rzecz wykorzystania i wzmocnienia międzynarodowego potencjału Szczecina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

11 marca w parlamencie krajowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego odbyło się posiedzenie dotyczące metropolii szczecińskiej. Premier Landu Manuela Schwesig, sekretarz stanu ds. Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann (oboje z SPD) oraz liderzy współrządzącej CDU złożyli projekt uchwały zakładającej zintensyfikowanie współpracy z polskimi partnerami w ramach szczecińskiego obszaru metropolitalnego.

Jedną z omawianych podczas ponaddwugodzinnej debaty propozycji było wykorzystanie doświadczeń metropolii hamburskiej (miasto Schwerin, siedziba władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest częścią tej metropolii) do rozwijania koncepcji rozwoju szeroko rozumianej metropolii szczecińskiej. To wyjątkowo ciekawy pomysł stwarzający szanse realizacji różnorodnych projektów w linii Szczecin – Schwerin – Hamburg.

***

Przyjęta przez szwerinski Landtag uchwala to kolejny w ostatnim czasie sygnał (o innych pisałem w opublikowanym na łamach „Wyborczej” w czerwcu 2019 r. artykule „Niemcy bardzo potrzebują polskiego Szczecina. Czas na region metropolitalny 2.0”) dla władz Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, że niemieccy partnerzy są gotowi aktywnie uczestniczyć w pracach na rzecz wykorzystania i wzmocnienia międzynarodowego potencjału Szczecina.

To atrakcyjna wizja zwłaszcza dla mieszkańców wschodniej części landu, czyli Pomorza Przedniego. Czas pandemii ukazał z jednej strony to, jak wiele osób korzysta na co dzień z różnorodnych możliwości życia, pracy, nauki i mieszkania po drugiej stronie granicy (i boleśnie doświadcza covidowych ograniczeń w swobodzie poruszania się czy świadczenia usług), z drugiej zaś unaocznił potrzebę wzmocnienia operacyjnej i regularnej transgranicznej współpracy, chociażby w obszarze ochrony ludności i ochrony zdrowia.

***

Cele i kierunki dalszego rozwoju Szczecina mogą i zapewne będą zróżnicowane po obu stronach granicy. Byłoby jednak wielkim błędem, gdyby włodarze polskiej części Euroregionu Pomerania to zaproszenie zbagatelizowali nie ustalając współpracy z partnerami po drugiej stronie granicy za zagadnienie priorytetowe.

Powyższy list to głos w ramach plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 oddany przez Marcina Przybysza i Julitę Miłosz-Augustowską, autorów i moderatorów projektu pt. Instytut Studiów Polsko-Niemieckich w Szczecinie

Jakie są najważniejsze wyzwania dla Szczecina, które trzeba zrealizować do 2040 r.? Zagłosuj

Jakie są najważniejsze wyzwania dla Pomorza Zachodniego do 2040 r.? Zagłosuj

SZERSZE OMÓWIENIE WYZWAŃ DLA REGIONU I SZCZECINA >>

O plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040

Plebiscyt „Gazety Wyborczej”, w którym wybierzemy siedem najważniejszych do zrealizowania do 2040 r. wyzwań dla Szczecina i siedem dla Pomorza Zachodniego, trwa od 26 marca. Z liczącej ponad 60 pozycji listy celów dla samorządów miasta i województwa zgłoszonych przez Czytelników zespół szczecińskiej redakcji „Wyborczej” wybrał dwie „dwunastki” istotnych wyzwań, które poddaliśmy pod głosowanie.

Głosowanie potrwa do 3 maja. Każdy może oddać w nim jeden głos na zadanie dla supermiasta i jeden na zadanie dla superregionu. Listę zwycięskich, wyłonionych przez Was w głosowaniach siedmiu najważniejszych wyzwań dla Szczecina i siedmiu dla Pomorza Zachodniego ogłosimy 7 maja.

25 maja odbędzie się ogólnopolska gala plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040, z udziałem m.in. marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, na której podsumujemy całą akcję.

O plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 słuchaj także w Radiu Złote Przeboje Szczecin w sobotę o godz. 6 oraz w niedzielę o godz. 6 i 20 (powtórki).

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo dobrze! Polska ma nas gdzieś i tak, więc rozwój z Niemcami to słuszna opcja oraz jedyna szansa dla tego regionu i miasta.
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  Szkoda zachodu w maju po wyroku tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego Polska opuszcza Unię Europejską i nie ma co zawracać sobie i Niemcom głowy.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  To nic nowego, to powrót do sytuacji gdy Pomorze nie było podzielone. Szczecin był niekwestionowaną stolicą Księstwa Pomorskiego, a później jednostek administracyjnych (w granicach dawnego księstwa) różnych państw. Widocznie parlamentarzyści z kraju związkowego Meklemburgia - Pomorze Zachodnie (nie używam określenia Przednie - bo to względne, i przednie to ono jest z perspektywy niemieckiej) są przekonani, że jednak zostaniemy w Unii, będziemy się coraz bardziej integrować i granica będzie coraz mniej dzielić. Z naszej strony pierwszym krokiem powinno być odrzucenie kretyńskiej nazwy "Pomorze Zachodnie" w odniesieniu do naszej części Polski. Jeśli my to Pomorze Zachodnie - to uznajemy, że Pomorze kończy się na granicy. Nie może być wówczas mowy o jakieś pomorskiej integracji.
  @numer-1
  ok, bo to nazwami się ludzie integrują, tak?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @numer-1
  Szczecin to jest Pomorze Przednie :-) Hinterpommern to dopiero na wschód od Goleniowa. Można by powrócić do pruskiej nomenklatury, odzwierciedlała niejako historyczne podziały księstw pomorskich.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @sewwpl
  Napisałem, że trzeba zacząć od nazw, a wcale nie uważam, że to kończy integrację. Nazwy są jednak ważne i mają duży wpływ na świadomość wspólnoty. Doceniają to Grecy, którzy zdołali zmusić sąsiednie państwo do zmiany nazwy z Macedonia na Macedonia Północna. W Greifswaldzie jest wspaniałe Muzeum Pomorskie, z cennymi eksponatami związanymi również z naszą częścią Pomorza, zwłaszcza ze Szczecinem. Przede wszystkim wspaniała, wielka Opona Croya, przedstawiająca, w szczególności, ?nasze? szczecińskie rodziny książęce. Niestety mało u nas znane, pewnie w dużej mierze dlatego, że często jesteśmy przekonywani, że za Kołbaskowem zaczyna się Meklemburgia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A konkrety?
  @pancerzyk
  Dopóki w Polsce będzie skrajnie nacjonalistyczny rząd PiS, to o konkretach zapomnij.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1