Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tegorocznym plebiscycie „Gazety Wyborczej” chcemy wskazać najważniejsze – zdaniem czytelników – wyzwania dla Szczecina i województwa zachodniopomorskiego na najbliższe dwie dekady. Spośród nadesłanych do redakcji propozycji zadań do zrealizowania do 2040 r. zespół „Wyborczej” w Szczecinie wybrał po 12 różnorodnych celów – osobno dla Szczecina i osobno dla województwa.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE WYZWAŃ DLA MIASTA I REGIONU >>

W Szczecinie najwięcej z nich dotyczy szeroko pojętej komunikacji (budowa dróg rowerowych, nowe linie tramwajowe, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, dokończenie obwodnicy śródmiejskiej) oraz jakości życia w mieście (dalszy powrót miasta nad wodę, renowacja terenów zielonych, rewitalizacja Śródmieścia, konsekwentne ekozmiany). Jest też zadanie związane z konkretną inwestycją w kulturę (budowa nowej siedziby Teatru Współczesnego). Najodważniejszą z propozycji wydaje się zaś likwidacja Trasy Zamkowej, która oddziela „autostradowym” krajobrazem Wały Chrobrego od Podzamcza. Pełna lista do głosowania tutaj:

Wyzwania dla Szczecina

Przed województwem stawiamy wyzwania turystyczne (dokończenie sieci szlaków rowerowych, promowanie wypoczynku w pasie pojezierzy, ochrona środowiska i walorów krajobrazowych, ratowanie pomorskich pałaców i zamków, rekreacja w Dolinie Dolnej Odry) i komunikacyjne (lobbowanie za budową zachodniej obwodnicy Szczecina i dróg S 10 i S 11, walka o lepsze połączenia z Warszawą i Berlinem). Są też cele społeczne (wsparcie popegeerowskich wsi) i gospodarcze (szukanie nowych inwestorów). Głosuj tutaj:

Wyzwania dla Pomorza Zachodniego

Głosuj i zachęć innych do głosowania

Które z powyższych wyzwań są najważniejsze? O tym zdecydujecie Wy w głosowaniu. Zachęcam do udziału. Nasz plebiscyt to rodzaj konsultacji społecznych. Im więcej osób odda swoje głosy, tym większa będzie waga celów wyznaczonych władzom miejskim i wojewódzkim. Dlatego warto samemu wziąć udział i zachęcić rodzinę i znajomych.

Piszcie też do nas na supermiasta@szczecin.agora.pl. Będziemy publikować Wasze opinie.

Jestem niezmiernie ciekaw, co ostatecznie wygra. Dowiemy się tego już za trzy tygodnie.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.