Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autorami prawie godzinnego dokumentu są dwaj szczecińscy dziennikarze: Tomasz Chaciński (były naczelny publicznego Radia Szczecin, który musiał opuścić rozgłośnię przez „dobrą zmianę”) i Miłosz Gocłowski, dziennikarz Radia Zet. Muzyka autorstwa Krzysztofa Baranowskiego - artysty ze Szczecina. 

Uciekali z Białorusi w obawie o własne życie

„Uchodi. Naród niepotrzebnych” to m.in historia Milany, Maksa, Aleksa, Dzianisa - wygnanych ze swojej ojczyzny. 9 sierpnia ubiegłego roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, wyszli na ulice zaprotestować przeciwko reżimowi. W obawie o swoje życie musieli uciekać. Teraz próbują żyć poza swoją ojczyzną - w Szczecinie, Warszawie czy Pradze. 

- 55 minut. Tyle potrzebujesz, by poznać historię ludzi, którzy z dnia na dzień stali się wrogami publicznymi, gdy upomnieli się o prawdę i wolność - do obejrzenia dokumentu zachęca Tomasz Chaciński i przedstawia historie: - Kryscina i Dzianis zawieźli do szpitala chłopaka postrzelonego przez OMON. Kryscina straciła pracę, Dzianisowi władza skonfiskowała samochód. Dwóch kolegów wzięło z domu krótkofalówki, gdy służby specjalne wyłączyły sieć komórkową w kraju. Stały się powodem tortur i „dowodem”, że kierują organizacją terrorystyczną. Alaksiej musiał patrzeć w oczy swojego brata, który na demonstracji stał po drugiej stronie, jako żołnierz służby zasadniczej.

- „»Uchodi. Naród niepotrzebnych«, to historia tych, których jedyną winą było to, że wyszli zaprotestować przeciwko brutalnej i nielegalnej władzy” – podkreślają autorzy dokumentu Miłosz Gocłowski i Tomasz Chaciński.

Autorzy dodają, że w filmie opowieści bohaterów przeplatają się z niepublikowanymi, amatorskimi, często drastycznymi obrazami, ukazującymi bestialstwo białoruskich służb bezpieczeństwa.

Premiera „Uchodi” w środę, 7 kwietnia o godz. 20. Dokument można obejrzeć na radiozet.pl, Facebooku: Radio ZET oraz kanale YouTube stacji. 

Film będzie dostępny również w białoruskiej i angielskiej wersji językowej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.