Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

29. Finał WOŚP miał rozpocząć się w całej Polsce tradycyjnie w drugą niedzielę roku (10 stycznia), ale musiał być przeniesiony na inny termin ze względu na narodową kwarantannę i zakaz organizowania imprez masowych. Dlatego Jerzy Owsiak zdecydował o przeniesieniu wydarzenia na 31 stycznia.

Finał na mniejszą skalę

Czy w tym roku szczecinianie mogą spodziewać się dużego wydarzenia? W poprzednim roku najwięcej działo się na Łasztowni i w Starej Rzeźni, gdzie odbywały się licytacje, pokazy i koncerty.

– Na pewno nie będzie tak głośnego wydarzenia jak rok temu ze względu na obostrzenia, które potrwają co najmniej do końca miesiąca – zapowiada Kinga Zaniewska-Korwiel z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Na razie myślimy, zastanawiamy się, ale nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów. Zorganizowanie tego wydarzenia nie jest jednak całkiem wykluczone.

W tym roku hasło WOŚP brzmi: „Finał z głową!”. Zbiórka pieniędzy ma na celu zakup sprzętu dla potrzeb laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. To drugi finał WOŚP dedykowany laryngologii. W 2008 r., w czasie 16. finału, fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.

„Policz się z cukrzycą” wirtualnie

– W tym roku wspieramy inicjatywy takie jak bieg „Policz się z cukrzycą”, chociaż odbędzie się on w zmienionej formie – zapowiada Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Sztabu głównego raczej nie będzie z oczywistych względów. To wszystko nie jest jednak przesądzone, trzeba poczekać na nowe rozporządzenia związane z pandemią.

Bieg „Policz się z cukrzycą” to coroczne wydarzenie związane z WOŚP. W tym roku przypada już 13. edycja tej imprezy, ale będzie ona wyglądała inaczej niż zwykle. Bieg odbędzie się w formie wirtualnej. Od 31 stycznia do 7 lutego trzeba przebiec 5 km, a wyniki zarejestrować online. Szczegółowe informacje – na stronie maratonczykteam.szczecin.pl.

Praca wolontariuszy niezagrożona

Na oficjalnej stronie WOŚP jest informacja, że w Szczecinie zarejestrowano w tym roku osiem sztabów. W trzech z nich jest komplet wolontariuszy.

– Jeśli chodzi o wolontariuszy, to ich praca jest raczej niezagrożona, będzie można ich normalnie spotkać na ulicach Szczecina. Oczywiście musi zostać zachowany reżim sanitarny, czyli obowiązkowe maseczki – mówi Sylwester Perowicz, szef sztabu WOŚP Make It Funky Production.

Jeśli ktoś chce wspomóc WOŚP nie wychodząc z domu, może przekazać datek za pośrednictwem strony internetowej eskarbonka.wosp.org.pl. Do wtorku w ten sposób udało się zebrać ponad 2,2 mln zł.

"Wyborcza" też gra z Orkiestrą

Aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje też „Gazeta Wyborcza”. Do wygrania m.in. spacer po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem, prenumerata Wyborczej.pl na sto lat i okładki w lokalnych tygodnikach „Wyborczej” w 20 miastach. Chodzi o akcję, w ramach której zwycięzcy licytacji będą mogli w wydaniach z 19 lutego opowiedzieć o swoich pasjach, biznesach, czy innych ważnych dla nich sprawach na pierwszych stronach lokalnych tygodników.

Za taki autorski artykuł na pierwszej stronie „Tygodnika Szczecin” licytujący gotowi są przekazać na WOŚP na razie 610 zł. Szczecińska licytacja trwa.

.. .

Inne licytacje i eskarbonka "Wyborczej" - na wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.