Wygląd powstającego przy ul. Wendy budynku Morskiego Centrum Nauki zmienia się na oczach spacerowiczów wędrujący po nadodrzańskich bulwarach niemal z dnia na dzień. To, co widzimy, nie jest jeszcze kształtem ostatecznym, ale coraz bardziej przybliża nas do celu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trwa montaż płyt elewacyjnych. To na razie podkład. Wielobarwne płyty, przypominające kontenery na statku, będą pokryte specjalną stalową siatką, która nada budynkowi ostateczny wygląd zgodny z projektem architekta. Uwagę szczecinian przykuwa wystawa plenerowa umieszczona na ogrodzeniu budowy, od strony dźwigozaurów [tak potocznie nazywane są zabytkowe dźwigi portowe podświetlane nocą – red.]. 40 fotogramów obrazujących przedwojenną i powojenną Łasztownię wybrał dr Marek Łuczak – znany miłośnik historii, wybitny znawca losów Szczecina.

A co dzieje się na budowie wewnątrz budynku?

Na poszczególnych piętrach trwają prace zbrojarskie, ciesielskie i spawalnicze. Na drugim piętrze betonowane są elementy słupów i stropów. Trwa montaż pawilonu technicznego i schodów ekspozycji. Montowane są instalacje teletechniczne, elektryczne i sanitarne oraz wentylacja. Malowane są sufity i szyby windowe. Trwają prace tynkarskie, montowane są świetliki w pomieszczeniach na najwyższym poziomie budynku. Od strony południowej widać powstającą tam stalową konstrukcję zewnętrznej klatki schodowej.

Wykonawcą robót jest warszawska firma Erbud. W prace na budowie Morskiego Centrum Nauki zaangażowanych jest 140 osób.

Tak ma docelowo wyglądać Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Tak ma docelowo wyglądać Morskie Centrum Nauki w Szczecinie  Fot. Materiały MCN

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To będzie piękny budynek..... może jakieś trofeum zdobędzie, podobnie jak Filharmonia?
  @roga1952
  Nie ma szans.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ten budynek ma dużą szansę pogrzebać atrakcyjność całej wyspy.
  @zed.1
  Jasne, już teraz wyspa jest tak atrakcyjna, że lepiej nic tam nie robić, bo może być tylko gorzej. A o jej ożywieniu właśnie dzięki temu Centrum nie pomyślałeś? Niech będzie jak do tej pory, czyli garść ludzi z okazji jakiegoś "eventu" a poza tym pusto?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0