W światowej praktyce edukacyjnej coraz częściej stosuje się metody nauczania oparte na badawczej ciekawości i aktywności uczniów. Sprzyja to zdobywaniu umiejętności przydatnych do rozwiązywania codziennych problemów, ale także zwiększa zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Taka też jest misja Morskiego Centrum Nauki, które jako nowoczesna jednostka edukacyjna chce umożliwiać odbiorcom różnych grup wiekowych odkrywanie sekretów nauki i techniki. Tematem przewodnim działalności tej instytucji jest morze. Wokół niego dotykać będziemy zagadnień z zakresu m.in. geografii, fizyki, biologii, astronomii, medycyny czy techniki.
Sercem Centrum będzie wystawa stała, która – poprzez swoją fabułę – będzie niejako wielką morską podróżą. Ekspozycje w centrach nauki budowane są tak, by tworzyć interakcję między odwiedzającym a eksponatem. Mają działać na wszystkie zmysły, zachęcać do aktywnego zwiedzania, do zadawania pytań i samodzielnego szukania odpowiedzi.
Odbiorca uczestniczy w pewnej historii, przygodzie, zaś edukacja odbywa się – można powiedzieć – „przy okazji”.
Na początku grudnia podpisana została umowa pomiędzy Morskim Centrum Nauki a firmą Trias Avi sp. z o.o. na dostawę wystawy stałej do Centrum. Wykonawca w terminie 21 miesięcy powinien wyposażyć instytucję w ponad 200 unikatowych, nowoczesnych eksponatów. Wystawa rozmieszczona będzie na trzech kondygnacjach budynku na Łasztowni, łącznie na ok. 3,1 tys. m kw. powierzchni.
Podczas wizyty w Centrum można będzie przyjąć całkowitą dowolność zwiedzania lub skorzystać z wytyczonych ścieżek edukacyjnych zbudowanych pod kątem zbieżności m.in. z programami edukacyjnymi dopasowanymi do podstawy programowej dla danej grupy odwiedzających. Wszystkie eksponaty będą samoobsługowe, ale odwiedzający w każdej chwili będzie mógł skorzystać z pomocy animatorów, którzy będą niejako w tle ekspozycji, gotowi w każdym momencie do udzielenia porady czy naukowego wyjaśnienia sprawy nurtującej widza.
Wystawa zostanie podzielona na pięć modułów, które będą od siebie odrębne, a z drugiej strony stworzą spójną całość. Wybór eksponatów do Morskiego Centrum Nauki podporządkowany był w pełni tematowi morskiej opowieści.
W centrum nauki pierwszoplanową rolę grają zagadnienia czy zjawiska, a nie same eksponaty. Dlatego też na wystawie zastosowanych będzie wiele środków przekazu. Oprócz ponad 200 stanowisk o różnorodnym charakterze interaktywności – mechanicznej, wodnej czy multimedialnej – wystawa będzie uzupełniona o oryginalne eksponaty o charakterze muzealnym. Uzupełnieniem będą treści multimedialne dotyczące często osób czy wydarzeń, które związane są z Pomorzem Zachodnim i które stały się częścią naszej historii. Wykonawca zobowiązany został też do przygotowania oryginalnej scenografii oraz oświetlenia uzupełniających naszą morską przygodę i budujących nastrój wnętrza Centrum. Wszystko to będzie wpływać na silniejsze pozytywne emocje towarzyszące zwiedzaniu.
Morskie Centrum Nauki będzie bawić i uczyć, stanie się też atrakcją turystyczną dla mieszkańców regionu i turystów. Przepiękna lokalizacja na wyspie Łasztownia, naprzeciwko reprezentacyjnych Wałów Chrobrego, z pewnością przyczyni się do tego, że miejsce to stanie się jednym z symboli miasta i regionu.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze