Morskie Centrum Nauki będzie bawić i uczyć, stanie się też atrakcją turystyczną dla mieszkańców regionu i turystów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W światowej praktyce edukacyjnej coraz częściej stosuje się metody nauczania oparte na badawczej ciekawości i aktywności uczniów. Sprzyja to zdobywaniu umiejętności przydatnych do rozwiązywania codziennych problemów, ale także zwiększa zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Taka też jest misja Morskiego Centrum Nauki, które jako nowoczesna jednostka edukacyjna chce umożliwiać odbiorcom różnych grup wiekowych odkrywanie sekretów nauki i techniki. Tematem przewodnim działalności tej instytucji jest morze. Wokół niego dotykać będziemy zagadnień z zakresu m.in. geografii, fizyki, biologii, astronomii, medycyny czy techniki.

Ponad 200 unikatowych eksponatów

Sercem Centrum będzie wystawa stała, która – poprzez swoją fabułę – będzie niejako wielką morską podróżą. Ekspozycje w centrach nauki budowane są tak, by tworzyć interakcję między odwiedzającym a eksponatem. Mają działać na wszystkie zmysły, zachęcać do aktywnego zwiedzania, do zadawania pytań i samodzielnego szukania odpowiedzi.

Jeden z eksponatów w Morskim Centrum Nauki. Chrzest statku (wizualizacja)
Jeden z eksponatów w Morskim Centrum Nauki. Chrzest statku (wizualizacja)  Fot. Materiały MCN


Odbiorca uczestniczy w pewnej historii, przygodzie, zaś edukacja odbywa się – można powiedzieć – „przy okazji”.

Na początku grudnia podpisana została umowa pomiędzy Morskim Centrum Nauki a firmą Trias Avi sp. z o.o. na dostawę wystawy stałej do Centrum. Wykonawca w terminie 21 miesięcy powinien wyposażyć instytucję w ponad 200 unikatowych, nowoczesnych eksponatów. Wystawa rozmieszczona będzie na trzech kondygnacjach budynku na Łasztowni, łącznie na ok. 3,1 tys. m kw. powierzchni.

Wystawa stała w Morskim Centrum Nauki. W warsztacie szkutnika (wizualizacja)
Wystawa stała w Morskim Centrum Nauki. W warsztacie szkutnika (wizualizacja)   Fot. Materiały MCN

Podczas wizyty w Centrum można będzie przyjąć całkowitą dowolność zwiedzania lub skorzystać z wytyczonych ścieżek edukacyjnych zbudowanych pod kątem zbieżności m.in. z programami edukacyjnymi dopasowanymi do podstawy programowej dla danej grupy odwiedzających. Wszystkie eksponaty będą samoobsługowe, ale odwiedzający w każdej chwili będzie mógł skorzystać z pomocy animatorów, którzy będą niejako w tle ekspozycji, gotowi w każdym momencie do udzielenia porady czy naukowego wyjaśnienia sprawy nurtującej widza.

Pięć głównych wątków morskiej opowieści

Wystawa zostanie podzielona na pięć modułów, które będą od siebie odrębne, a z drugiej strony stworzą spójną całość. Wybór eksponatów do Morskiego Centrum Nauki podporządkowany był w pełni tematowi morskiej opowieści.

 1. Dział „Cała naprzód” poświęcony będzie zagadnieniom dotyczącym budowy statków. Pokaże osiągnięcia ludzkości na drodze do stworzenia współczesnych jednostek pływających.
 2. Dział pod nazwą „Chlap!” będzie służył edukacji najmłodszych zwiedzających. Poprzez zabawę na różnorodnych stanowiskach będą oni poznawać m.in. właściwości wody czy zachowania różnych obiektów w cieczach. Na maluchy czekać tu będzie wiele atrakcji takich jak armatki wodne, pompy, śluzy czy tamy.
 3. Trzecia część wystawy „Życie na morzu” będzie pokazywała, jak wygląda praca i życie ludzi związanych z morzem. Poznamy tradycje i obyczaje panujące wśród marynarzy. Być może odnajdziemy tu jakąś część tożsamości naszego regionu.
 4. W dziale „Morski żywioł” czeka na nas pełna emocji i niebezpieczeństw podróż. Przyjrzymy się nie tylko najbardziej groźnym zjawiskom, jakie mogą nas spotkać na morzu, ale dowiemy się, jak sobie z nimi radzić. Wcielimy się też w rolę rozbitka – przeżywając razem z nim emocje takie jak strach czy panika oraz odczucia związane z wychłodzeniem czy głodem. Po odwiedzeniu tego działu każdy będzie wiedział, jak wezwać pomoc na morzu i reagować w ekstremalnych sytuacjach.
 5. Część ostatnia pod nazwą „Którędy do Afryki?” to dział poświęcony w głównej mierze nawigacji i kartografii. W tej strefie zobaczymy, jak radzili sobie z planowaniem podróży żeglarze sprzed wieków, a jak wygląda to dziś. Poznamy historie najsłynniejszych wypraw morskich i najbardziej znanych jednostek, które brały w nich udział. Ta część wystawy to także opowieść o tym, jaki wpływ ma człowiek na morza i oceany, jakie stanowi dla nich zagrożenie oraz w jaki sposób temu zagrożeniu zapobiegać.

To także morskie muzeum

W centrum nauki pierwszoplanową rolę grają zagadnienia czy zjawiska, a nie same eksponaty. Dlatego też na wystawie zastosowanych będzie wiele środków przekazu. Oprócz ponad 200 stanowisk o różnorodnym charakterze interaktywności – mechanicznej, wodnej czy multimedialnej – wystawa będzie uzupełniona o oryginalne eksponaty o charakterze muzealnym. Uzupełnieniem będą treści multimedialne dotyczące często osób czy wydarzeń, które związane są z Pomorzem Zachodnim i które stały się częścią naszej historii. Wykonawca zobowiązany został też do przygotowania oryginalnej scenografii oraz oświetlenia uzupełniających naszą morską przygodę i budujących nastrój wnętrza Centrum. Wszystko to będzie wpływać na silniejsze pozytywne emocje towarzyszące zwiedzaniu.

Widok na Morskie Centrum Nauki w budowie z Wałów Chrobrego
Widok na Morskie Centrum Nauki w budowie z Wałów Chrobrego   Fot. materiały prasowe MCN

Morskie Centrum Nauki będzie bawić i uczyć, stanie się też atrakcją turystyczną dla mieszkańców regionu i turystów. Przepiękna lokalizacja na wyspie Łasztownia, naprzeciwko reprezentacyjnych Wałów Chrobrego, z pewnością przyczyni się do tego, że miejsce to stanie się jednym z symboli miasta i regionu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem