Dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo i zastanawiać się, czy istnieje życie poza ziemską cywilizacją, atrakcją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie będzie planetarium.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m, widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości 6.5K. Pokazy będą dotyczyć głównie tematyki związanej z astronomią, ale planowane są także projekcje filmów z zakresu szeroko rozumianej przyrody (chemii, biologii, fizyki). Prezentowane zatem będą widowiska bardzo różnorodne, w głównej mierze programy popularne i popularnonaukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym po ich rodziców i dziadków.

Integralną częścią prezentacji astronomicznych będą pokazy na zainstalowanym programie symulacyjnym do projekcji gwiezdnych. Pozwoli to na przyjrzenie się z bliska każdemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. Jeżeli ktoś z publiczności zażyczy sobie odbyć podróż do np. Mgławicy Kraba, to nie tylko będziemy mogli go tam wysłać, ale dodatkowo system obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów. Dzięki systemowi Voting Box zamontowanemu w fotelach możliwe będzie również przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów.

Projekty multimedialne to złożone dzieła. Dzięki bodźcom działającym na nasze główne zmysły, tj. wzrok i słuch, dostarczają widzom wielu wrażeń. Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Specjalne okulary zamienią obraz na animację trójwymiarową. Będąc widzem takiego wydarzenia, ulega się złudzeniu, że znajdujemy się w samym centrum akcji.

W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na dostawę pełnego wyposażenia planetarium – od foteli po specjalistyczny sprzęt do projekcji. Zapnijcie więc pasy, gdyż przed nami wiele wspólnych wypraw – nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem