Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m, widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości 6.5K. Pokazy będą dotyczyć głównie tematyki związanej z astronomią, ale planowane są także projekcje filmów z zakresu szeroko rozumianej przyrody (chemii, biologii, fizyki). Prezentowane zatem będą widowiska bardzo różnorodne, w głównej mierze programy popularne i popularnonaukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym po ich rodziców i dziadków.
Integralną częścią prezentacji astronomicznych będą pokazy na zainstalowanym programie symulacyjnym do projekcji gwiezdnych. Pozwoli to na przyjrzenie się z bliska każdemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. Jeżeli ktoś z publiczności zażyczy sobie odbyć podróż do np. Mgławicy Kraba, to nie tylko będziemy mogli go tam wysłać, ale dodatkowo system obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów. Dzięki systemowi Voting Box zamontowanemu w fotelach możliwe będzie również przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów.
Projekty multimedialne to złożone dzieła. Dzięki bodźcom działającym na nasze główne zmysły, tj. wzrok i słuch, dostarczają widzom wielu wrażeń. Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Specjalne okulary zamienią obraz na animację trójwymiarową. Będąc widzem takiego wydarzenia, ulega się złudzeniu, że znajdujemy się w samym centrum akcji.
W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na dostawę pełnego wyposażenia planetarium – od foteli po specjalistyczny sprzęt do projekcji. Zapnijcie więc pasy, gdyż przed nami wiele wspólnych wypraw – nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze