Gdyby dawne plany muzeum morskiego udało się zrealizować, dziś i tak musielibyśmy całość urządzać na nowo. Udało się jednak ominąć etap tradycyjnych gablot i od razu wkraczamy w ekspozycję na miarę XXI wieku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stare kutry rybackie, okrętowe śruby, modele statków, maszyna parowa z promu po drobiazgi poupychane w gablotach. Tak by to mogło wyglądać, gdyby idea szczecińskiego muzeum morskiego została zrealizowana przed laty, według starych, utartych schematów.

Dawno temu nie udało się w Szczecinie zatrzymać słynnego „Sołdka”, który – z logo szczecińskiej Polskiej Żeglugi Morskiej i nazwą naszego miasta na rufie – jest dziś atrakcją na gdańskiej Motławie. Dopiero po niemal 80 latach polskiego Szczecina doczekamy się w mieście morskiej ekspozycji. Z obecnej perspektywy trudno nie dostrzec największej zalety tego „opóźnienia”: tego, że powstaje miejsce wyjątkowe.

Sygnał, że typowe, znane od lat wystawy to przeżytek, wyszedł ze Szczecina. To właśnie tu, w pomieszczeniach wyburzonego już Domu Marynarza, fizyk i kosmolog Jerzy Stelmach, profesor dr hab. Uniwersytetu Szczecińskiego, stworzył pierwszą w Polsce interaktywną wystawę „Eureka”.

Prof. Jerzy Stelmach
Prof. Jerzy Stelmach   CEZARY ASZKIEŁOWICZ

To było coś, z czym nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Trudna, dla niektórych nawet nudna fizyka, została przedstawiona jako pasjonujący ciąg doświadczeń i eksperymentów, które w pomysłowy sposób wkładały wiedzę do głów zwiedzających. Świetnie bawili się wszyscy: i dzieci, i dorośli. Dziś, kiedy tłumy odwiedzają warszawskie Centrum Nauki Kopernik, wydaje się to oczywistym pomysłem. Wówczas była to jednak rewolucja. Dyrektor Centrum Nauki Kopernik wprost powiedział zresztą, że profesor Stelmach był prekursorem i ojcem centrów nauki w Polsce.

To właśnie prof. Stelmach, który zaangażował się w Radę Muzeum Narodowego w Szczecinie, stał się inspiratorem tego, by muzeum morskie w Szczecinie było wyjątkowe. Tak narodziła się koncepcja utworzenia „Muzeum Fal”, łączącego ekspozycję historyczną z edukacją naukową, a której autorami byli dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, prof. Jerzy Stelmach i dr Tomasz Budzan.

Prof. Stelmach zmarł w 2012 r. Pozostawił po sobie nie tylko opracowania, ale także zarażonych jego wizją naukowców, społeczników i polityków odpowiedzialnych za całe przedsięwzięcie, które dziś znamy jako Morskie Centrum Nauki.

Jego sercem będzie 211 eksponatów, które objaśnią m.in. zjawisko falowania, tajniki nawigacji czy też rodzaje napędów używanych na statkach. Większość będzie interaktywna – porywająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wejdziemy też do niezwykłej, betonowej kuli, w której stworzone zostanie planetarium.

Oczywiście będą też typowe eksponaty, części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne. Wszystko jednak osadzone w scenariuszu, który uczyni je znacznie bardziej atrakcyjnymi.

O tym, komu to zawdzięczamy, będzie przypominać pełna nazwa: Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Oczywiście będą też typowe eksponaty, części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne. Wszystko jednak osadzone w scenariuszu, który uczyni je znacznie bardziej atrakcyjnymi."

  Podstawowym elementem kazdego morskiego muzeum ktore znam, a znam wiele na roznych kontynentach, jest zabytkowa jednostka plywajaca. Multimedialne ekspozycje sa dodatkiem, bardzo istotnym, ale jedynie dodatkiem . U nas w Szczecinie jak widac , decydenci tego nie sa w stanie pojac .
  @mariner
  A jaką jednostkę ma National Maritime Museum?
  Myślę że to będzie coś pomiędzy typowym muzeum a takim centrum nauki Kopernik w wersji morskiej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @mariner
  to nie będzie muzeum.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Stajger.imf
  A jaka jest odleglosc od NMM do zaglowca "Cutty Sark" bo do krazownila "Belfast" jest troche dalej :). W Londynie masz wybor , w Szczecinie sie nie zapowiada mimo ze "Bembridge" jest na wyciagniecie reki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @mariner
  Czekamy na stateczek od Gryfii...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pacyna, wyluzuj! Ta piana i tak am się nijak do tej ubitej przez tvp, sieci czy inne pisio-lubne mendia..!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tylko szkoda że został zasłonięty widok na Wały z Trasy Zamkowej na wjeździe, coś z czego mogliśmy być dumni, na co każdy wjeżdżający do Szczecina zwracał uwagę, a teraz ? pomarańczowo-żółte szkaradztwo - sorry takie jest moje zdanie, a widoku jest mi bardzo szkoda, nie taka miała być koncepcja "odbudowy " Łasztowni ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  4
  Łubudubu łubudubu niech nam żyje prezes naszego klubu. Niech żyje nam. To mówiłem ja, redaktor Gazety, muzeum jeszcze nie ma, ale polityczno-propagandową akcję bicia piany już rozpoczęliśmy.
  @Irylda202
  Kolejny, żenujący komentarz. Nie szkoda pieniędzy na prenumeratę GW, skoro nic się nie podoba, a prawicowo-nacjonalistycznej propagandy brak?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1