Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To był pierwszy strajk generalny w dziejach PRL. Zachodnia prasa i towarzysze z KC PZPR mówili o „republice szczecińskiej”. Historycy mówią o „próbie generalnej narodzin Solidarności”.

ZOBACZ WIDEO Z DEBATY:

Debatę historyków i świadków historii w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy (powstało na placu, gdzie pół wieku temu od żołnierskich i milicyjnych kul ginęli robotnicy) prowadziła Dominika Wielowieyska. Wzięli w niej udział prof. Andrzej Friszke, a także badacze szczecińskich wydarzeń sprzed 50 lat dr Michał Paziewski, dr hab. Eryk Krasucki i Krzysztof Żórawski oraz świadek historii Marek Tałasiewicz.

Również w czwartek – w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej” dodatek „Republika Szczecińska”, a w nim m.in. „Moja historia szczecińskiej taśmy” Adama Michnika, a także m.in. „Cztery sceny z życia Edmunda Bałuki”, „Słownik grudniowy” i nawiązujący do Grudnia ’70 komiks Ryszarda Mateckiego. Także na wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.