Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W grudniu 1970 r., po rozstrzelanej rewolcie robotników, Ogólnomiejski Komitet Strajkowy przejął władzę nad Szczecinem. To był pierwszy strajk generalny w dziejach PRL. Prasa zachodnia i towarzysze z KC PZPR mówili o „republice szczecińskiej". Historycy mówią o „próbie generalnej narodzin Solidarności".

 

Dodatek do „Wyborczej"

17 grudnia w specjalnym dodatku „1970 Republika Szczecińska” do papierowej „Gazety Wyborczej” oraz na wyborcza.pl m.in.: „Moja historia szczecińskiej taśmy” Adama Michnika i „Cztery sceny z życia Edmunda Bałuki” Adama Zadwornego – „Wśród wielu dramatycznych zwrotów w życiu Księcia Robotników jest skok do Dunaju, wejście na dach kiosku, rejs do Japonii i założenie peruki". A także m.in. komiks Ryszarda Mateckiego, opis wydarzeń szczecińskiego Grudnia '70 i Stycznia '71, „Słowniczek grudniowy” i „Historia jednego nagrania".

Debata historyków i świadków historii

Także 17 grudnia w Centrum Dialogu Przełomy, na dzisiejszym pl. Solidarności, który przed 50 laty był sceną dramatycznych wydarzeń, odbędzie się debata pt. Republika Szczecińska 1970. Narodziny „Solidarności” (transmisja m.in. na wyborcza.pl). Poprowadzi ją dziennikarka TOK FM i „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Udział wezmą: prof. Andrzej Friszke, a także badacze szczecińskich wydarzeń sprzed 50 lat dr Michał Paziewski, dr hab. Eryk Krasucki, Krzysztof Żórawski oraz świadek historii Marek Tałasiewicz.

Dodatek „Republika Szczecińska” – 17 grudnia z „Gazetą Wyborczą”

Debata „Republika Szczecińska 1970. Narodziny „Solidarności” – 17 grudnia, godz. 16. Oglądaj na wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.