Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W grudniu 1970 r., po rozstrzelanej rewolcie robotników, Ogólnomiejski Komitet Strajkowy przejął władzę nad Szczecinem. To był pierwszy strajk generalny w dziejach PRL. Zachodnia prasa pisała, a towarzysze z KC PZPR mówili o „republice szczecińskiej”. Rządzili nią twardziele. Jak Adam Ulfik, były więzień obozu koncentracyjnego w Mauthausen, który po wyzwoleniu odnalazł sadystycznego kapo i zabił go kilkoma strzałami z rewolweru. Jej końcem był Czarny Marsz z 1 maja 1971 r.

 

Republika twardzieli

17 grudnia, w 50. rocznicę Czarnego Czwartku, ukaże się „Republika Szczecińska”, specjalny dodatek do papierowej „Gazety Wyborczej”, a w nim (i na wyborcza.pl) m.in. „Cztery sceny z życia Edmunda Bałuki”: Wśród wielu dramatycznych zwrotów w życiu Księcia Robotników jest skok do Dunaju, wejście na dach kiosku, rejs do Japonii i założenie peruki. Oprócz tego w dodatku opis wydarzeń szczecińskiego Grudnia’70 i Stycznia’71, „Słowniczek grudniowy” i „Historia jednego nagrania”.

Debata historyków

Także 17 grudnia w Centrum Dialogu Przełomy, na dzisiejszym pl. Solidarności, który przed 50 laty był sceną dramatycznych wydarzeń, odbędzie się organizowana przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie debata pt. „Republika Szczecińska 1970. Narodziny „Solidarności” (transmisja m.in. na wyborcza.pl).

Poprowadzi ją dziennikarka TOK FM i „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Udział wezmą: prof. Andrzej Friszke, a także badacze wydarzeń sprzed 50 lat dr Michał Paziewski, dr hab. Eryk Krasucki, Krzysztof Żórawski oraz świadek historii – Marek Tałasiewicz.

Dodatek „Republika Szczecińska” – 17 grudnia z „Gazetą Wyborczą”

Debata „Republika Szczecińska 1970. Narodziny „Solidarności”” – 17 grudnia, godz. 16, oglądaj na wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.