"Wzywamy władze białoruskie do poszanowania podstawowych wartości, praw człowieka i wolności oraz zdecydowanie potępiamy wszelkie akty przemocy, represje i aresztowania pokojowych demonstrantów" - to głos prezydium Europejskiego Komitetu Regionów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów zebrało się, aby omówić sytuację na Białorusi i skutki pandemii.

CZYTAJ TEŻ: W Grodnie ludzie malują na murach "3 procent". Szczecińska relacja z Białorusi

– Zdecydowanie popieramy pragnienie demokratycznej zmiany, wyrażane przez ludność Białorusi. Dokonuje ona cywilizacyjnego wyboru w swoim wezwaniu do demokratycznych wyborów, poszanowania praworządności i wolności słowa – powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów.

Pomoc dla Białorusi?

Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów w wydanym właśnie specjalnym oświadczeniu wzywa władze Białorusi do jak najszybszego uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów. Wyraża też „gotowość do rozwijania współpracy i partnerstwa z miastami i regionami Białorusi, partnerskiego uczenia się i reform, które mogłyby wzmocnić tamtejszą samorządność lokalną”. Prezydium komitetu regionów wezwało Unię Europejską i jej państwa członkowskie do zaoferowania odpowiedniej pomocy finansowej „w celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego”.

Pandemia – punkt zwrotny?

Europejska Partia Ludowa to największa rodzina polityczna w Europie, skupiająca partie chadeckie i konserwatywno-liberalne (z Polski należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). W styczniu br. EPL w Europejskim Komitecie Regionów wybrała Geblewicza na swojego przewodniczącego.

Na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium komitetu regionów mówiono też o pandemii koronawirusa. – Obecna pandemia może doprowadzić do punktu zwrotnego w procesie integracji europejskiej, ponieważ wyraźnie pokazała potrzebę zwiększenia zdolności Unii do działania na rzecz swoich obywateli – mówił marszałek Geblewicz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem